Yalçıntaş, siyasi rantçıları uyardı

Yalçıntaş, siyasi rantçıları uyardı

İTO Başkanı Yalçıntaş: Siyasi gelişmeleri fırsat bilip, demire bir ayda yüzde 30 zam yapanlar ülkeye en büyük kötülüğü yapıyor

Yalçıntaş, siyasi rantçıları uyardı
16px
24px
04.04.2008 14:18
ABONE OLgoogle

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, çimentodan, musluğa ve ev tekstiline kadar binden fazla ürüne etki yapan inşaat demiri fiyatlarında son aylarda 'anlaşılır olmaktan uzak' bir artış olduğuna dikkat çekerek, “Uluslararası piyasalardaki maden talebi ve petrol fiyatlarının demir fiyatlarına etkisi doğaldır. Ancak Türkiye'nin son günlerde yaşadığı siyasi gelişmeler nedeniyle ortaya çıkan siyasi belirsizliği fırsat bilerek, makul ölçülerin dışında piyasa şartlarının üzerinde fiyat artışlarına zorlayanlar ülkeye en büyük kötülüğü yapanlardır” dedi.

Demirde son 6 ayda ürünlere göre değişmekle birlikte yüzde 58 ile 65 arasında değişen fiyat artışları gerçekleştiğini belirten Yalçıntaş, fiyat artışlarından dolayı maliyetlerin arttığını ve inşaat sektöründe zor bir döneme girildiğini kaydetti. Yalçıntaş, “Sadece geçtiğimiz ocak ayında çeşitli ürünlerde yüzde 13'ü bulan, mart ayında da yüzde 30'u aşan artışlarla, başlangıçta tahmin edilemeyen ek maliyetler, sektörü işin içinden çıkılamaz hale getirmiştir. İnşaat demiri fiyatlarındaki bu artışlar, sektörün önüne adeta 'demirden bir kalkan' örmektedir” dedi.

İNŞAATLAR YARIM KALABİLİR

İTO Başkanı Yalçıntaş, ekonomideki gelişmenin sürdürülmesinde inşaat sektörü ile demir ve demire bağlı malzeme fiyatlarının önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Lokomotif sektör olan inşaatta canlılık olmadan, ekonomimizde son zamanda yaşanılan büyümedeki yavaşlamanın üstesinden gelmek mümkün değildir. Makul olmayan bu fiyat artışları ile sektör temsilcilerinin özel veya resmi taahhütlerini yerine getirebilmeleri mümkün olmayacaktır. İnşaat sektörünün zarar görmesi halinde, sadece müteahhit firmaları değil, inşaat sanayicilerinden demir-çelik üreticileri de olumsuz etkilenecektir. Fiyat artışları dolayısıyla, kamu binalarının yapımına devam eden firmaların inşaatları yarım bırakmaları bile sözkonusu olabilir.”

Son beş yılda yüzde 12.7 ortalama hızla büyüyen inşaat sektörünün, Türkiye'nin ekonomik başarısındaki katkısının rakamlarla ortada olduğunu belirten Başkan Yalçıntaş, 200 ile 500 arasında yan sektörü besleyen inşaat sektöründe canlılık olmadan, büyümedeki son yavaşlamanın üstesinden gelinemeyeceğini kaydetti.

TÜM SEKTÖRLER ETKİLENİR
Türkiye'de kurulu şirketlerin bugün önemli bir bölümünün inşaat veya dolaylı sektörlerde faaliyet gösterdiğini belirten Yalçıntaş, sadece İTO'da inşaat ve doğrudan ilgili sektörlerde 65 bin dolayında firmanın faaliyet gösterdiğini ve bunun tüm İTO üyelerinin yaklaşık 5'te birlik bölümünü oluşturduğunu hatırlattı. Yalçıntaş, “İnşaat sektöründeki durgunluk sanayinin genelini olumsuz etkilediği gibi, açık ve gizli işsizliğin her geçen gün arttığı, işin aslanın ağzında olduğu ülkemizde istihdamda da gerilemelere yol açabilir. Bilindiği gibi sektör kalifiye elemanlar yanında, yüz binlerce iş bulması zor vasıfsız işçilere de ekmek sağlamakta” diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde