Yabancılara savaş açmış

Yabancılara savaş açmış

Baymak'ın Genel Müdürü Murat Akdoğan, yabancı şirketlere savaş açtı...

Yabancılara savaş açmış
16px
24px
20.05.2008 08:25
ABONE OLgoogle

Tuzla'daki Baymak fabrikasında görüştüğümüz Baymak Genel Müdürü Murat Akdoğan, Avrupa'daki en büyük çelik kazan üreticisi olmayı hedeflediklerini belirtti.

Son 13 senede 7-8 kriz gördüklerini, buna rağmen her seferinde daha da büyüdüklerini kaydeden Murat Akdoğan, 'Bugün 40 ülkeye açılan bir dünya şirketiyiz ve iki sene içinde 70 ülkeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, Türkiye çapında değil dünya çapında ilkleri yapmak olan bir şirket olmaktır. Baymak'ın böyle bir misyonu var' şeklinde konuştu.

SEKTÖRDE YABANCI HAKİMİYETİ

Sektörde geçmişte ilk sıralarda tamamen Türk şirketlerin olduğunu ancak bugün ilk beş şirketin yüzde yüz yabancının eline geçmiş şirketler olduğunu öne süren Akdoğan, 'Yabancı sermayenin gelmesine karşı değiliz öyle olsak yabancı şirketlerle ortaklık yapmayız yabancı sermayenin gelmesi demek her şeyin iyi olacağı anlamına gelmez dolayısıyla doğru şekilde gelmesi çok önemlidir. Baymak'ın Türkiye'nin menfaati için sektörü yönlendirmek gibi bir görevi var. Başında bir türkün olduğu yönetimini tamamen türkün yönettiği bir şirket' dedi.

AMACIMIZ İSTİHDAM YAPMAYANI ENGELLEMEK

Akdoğan, 'Burada bir rekabet gücü oluşturuyoruz. Diğer firmalar da dünyanın herhangi bir yerinde bu rekabeti sürdürebilmesi için bunu yapmak zorundalar. Baymağın bu yüzden ideali dünyada birkaç konuda en büyük olmak, en kaliteli malı üretmek, en uygun fiyata satmak. Türkiye'de istihdam oluşturmayan, yatırım yapmayan, katma değer sağlamayan şirketlerin pazarlarını küçültmek, mümkünse engellemek' dedi.

Yatırımlar Türkiye'ye

Yatırımların sadece Türkiye için değil, dünya pazarı için Türkiye'de yapılmasını savunduklarını belirten Akdoğan, Baxi ile stratejik ortaklığı da bu amaçla kurduklarını söyledi

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde