'Ya öde yada binadan çık' krizi

'Ya öde yada binadan çık' krizi

STAR GAZETESİ'NİN YENİ SAHİBİ ALAADDİN KAYA İLE TMSF ARASINDA BİNA KRİZİ ÇIKTI.

'Ya öde yada binadan çık' krizi
16px
24px
29.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, devrini yaptığı Star Gazetesi'nin yeni sahibiyle kriz yaşıyor. Gazetenin isim hakkının yeni sahipleri, TMSF'ye ait binalardan çıkmayınca TMSF, şirkete 3 milyon YTL'ye yakın fatura kesti. Ancak şirket bu tutarı ödemedi. TMSF de şirkete, "Ya öde ya da binalardan çık" dedi. TMSF, Mart'ta Star'ı Kıbrıslı işadamı Ali Safa Özmen'e 8 milyon dolara satb. Aynı gün Özmen satın aldığı gazeteyi Star Yayıncılık'a devretti ve bu şirketin yüzde 40'ını Alaattin Kaya'ya, yüzde 20'sini de Kaya'nın oğlu Cüneyt Kaya'ya devretti. Star Gazetesi'nin 1.3 milyon dolarlık peşinatını ise Kıbrıslı işadamı ödedi. Kalan tutarın 5 taksit halinde ödenmesine karar verildi. TMSF, Kaya'ya iki ay süre vererek, satişa dahil olmayan binaları terketmesini istedi. Kaya ise, binaları terketmedi.

Kağıtları da kullandı
Bunun üzerine TMSF, Alaattin Kaya'yı, kullandığı binaların, masa, sandalye ve bilgisayar gibi teçhizatın TMSF'ye ait olduğunu belirterek, boşaltması için uyardı. TMSF ile Kaya arasında en son kavga gazeteye ait matbaa binasındaki kağıtların kullanılmasıyla yaşandı. TMSF, deposundaki kağıtların kuruma ait olduğunu belirterek, bunlar için de bir bedel ödenmesi gerekeceğini açıkladı. Ancak Kaya, bu ödemeyi de yapmadı.

Gülümhan Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde