Wall Street Journal yazdı: Çip devi büyümesini yavaşlatacak faktörlerle karşı karşıya

Wall Street Journal yazdı: Çip devi büyümesini yavaşlatacak faktörlerle karşı karşıya

Dev çip üreticisi Nvidia rekor gelir açıklayarak kârının 3 aylık dönemde yıllık yüzde 262 arttığını duyurdu. Ancak Wall Street Journal'a göre Nvidia'nın büyümesini yavaşlatacak bazı faktörler devreye girdi...

Wall Street Journal yazdı: Çip devi büyümesini yavaşlatacak faktörlerle karşı karşıya
16px
24px
24.05.2024 15:22Güncelleme: 24.05.2024 15:53
ABONE OLgoogle

Nvidia rekor satış ve kazançla dolu dönemin ardından şirketin yapay zeka patlamasının merkezindeki konumunu zayıflatabilecek tehditler ortaya çıksa da yükselişini sürdürüyor.

Rakipler ve önemli müşteriler, Nvidia'nın ürünleriyle aradaki farkı kapatabilecek çipler üretmeye çalışıyor. Bu arada, bazı yeni girişimler için zor olduğu kanıtlanan yapay zeka pazarı, Nvidia'nın çiplerinin popülaritesini azaltabilecek şekillerde değişiyor.

Yapay zekanın gücüne ve vaatlerine rağmen, yeni girişimler teknolojinin gerektirdiği büyük donanım yatırımını telafi edebilecek bir iş modeli bulmakta zorlanıyor. Sequoia Capital mart ayında, sektörün büyük dil modellerini eğitmek için Nvidia'nın çiplerine 50 milyar dolar yatırdığını, ancak üretken yapay zeka girişimlerinin yalnızca 3 milyar dolar gelir elde ettiğini tahmin etti.

ŞİRKETLERDE KAOS

Nvidia'nın yapay zeka çiplerini kullanarak ürün geliştiren bazı yapay zeka girişimleri, mart ayında kurucu ortağı ve diğer çalışanları Microsoft'a giden Nvidia destekli bir şirket olan Inflection AI da dahil olmak üzere kargaşa yaşadı.

Popüler görüntü oluşturma yapay zeka aracı Stable Diffusion'ı geliştiren Stability AI'ın CEO'su mart ayında aniden ayrıldı. Büyük ve küçük yapay zeka şirketleri Nvidia'nın çiplerine bağlı olmadan küçük modeller oluşturmanın ve dağıtmanın yollarını arıyor. Bu faktörler Nvidia'nın yıl boyunca süren başarısının bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Nvidia'nın hisseleri perşembe gününü yüzde 9,3 artışla 1.037,99$'dan kapattı. Hisse senedi bu yıl iki kattan fazla değer kazandı. Yatırımcıların kafasındaki en büyük soru işareti; Nvidia'nın ivmeyi koruyup koruyamayacağı ya da pazar ve rekabet zorlukları nedeniyle pazarın düşüp düşmeyeceğidir.

PAZAR PAYI YÜZDE 80

Nvidia'nın çip üreten rakipleri kendi yapay zeka çiplerini piyasaya sürerek bahislerini artırıyor. Ayrıca, alternatifler isteyen müşterilerden gelen talebe yanıt vererek, Nvidia'nın GPU'larına erişmek için kullanılan yazılımdaki hakimiyetini ortadan kaldırmayı hedefliyorlar. Nvidia'nın yapay zeka çiplerindeki pazar payının yüzde 80'in üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Amazon.com, Google, Meta Platforms ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri, kendi çiplerini tasarlayarak ve bunları sözleşmeli üreticilere yaptırarak Nvidia'ya karşı başka bir cephe açıyor.

DEĞİŞEN YAPAY ZEKA PAZARI

Nvidia'nın bir adım önde olmak için değişen yapay zeka pazarına uyum sağlaması gerekecek. YZ patlamasının ilk yılının büyük bölümünde yatırımların odak noktası, Nvidia'nın çiplerine çok uygun olan muazzam bilgi işlem yeteneği gerektiren üretici YZ modellerinin oluşturulması veya eğitilmesi oldu. Yapay zeka çiplerini barındıracak veri merkezleri inşa etme ve yeterli elektrik üretme yeteneği gibi daha geniş tehditler de var. Buna ek olarak, şirketler güçlü YZ sistemlerini nasıl daha verimli bir şekilde kurup dağıtacaklarına odaklanıyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde