'Vodafone bizi motive ediyor'

'Vodafone bizi motive ediyor'

AVEA GENEL MÜDÜRÜ CÜNEYT TÜRKTAN; VODAFONE'NUN TELSİM'İ ALMASINA İLİŞKİN..

'Vodafone bizi motive ediyor'
16px
24px
11.05.2006 19:06Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

      Türktan, 11. Tüketici ve Ev Elektroniği Fuarı'nda (Compex Digital) basın mensuplarının sektöre ilişkin sorularını yanıtladı.
      Türk Telekom'un özelleştirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Türktan, şöyle konuştu:
      'Arkasından yeni bir yatırım geldi. Türk Telekom'la birlikte Avea'da yönetim değişti. Ondan sonra Turkcell'e bir yabancı güçlü ortak daha geldi. Telsim de Vodafone'a satıldı. Vadofone'nun en büyük özelliği, dünya büyüklerinden birinin Türkiye'ye gelmesi hepimizi motive ediyor. Düzgün bir oyuncu, kuralları düzgün koyan bir oyuncu. Ve pazarı geliştirebilecek bir oyuncu. Bana göre, telekomünikasyon sektöründe gelişecek noktalar var daha. Vadofone'nun gelmesi de bunu gösteriyor.' Türktan, nüfusa bakıldığında, birkaç 10 milyon abone daha alınabileceğini ifade ederek, bütün operatörlerin servis kaliteleriyle, mümkün olduğu kadar mobil tekekomünikasyonu geliştirmeyi, kullanıcının imkanlarını rahatlatmayı ve kolay kullanım ürünlerini sunmayı hedeflediklerini bildirdi.
     
     'BÖLGEDE SİNERJİ YARATABİLİRİZ'
      Cüneyt Türktan, rekabetin konuşma ücretlerini düşürüp düşürmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'de konuşma ücretlerinin aslında Avrupa'ya kıyasla düşük olduğunu, fiyat yüksekliğinin vergiden kaynaklandığını söyledi.
      Ödenen fiyatın neredeyse yüzde 50'sinin vergiye gittiğine işaret eden Türktan, 'Fiyatlar daha düşürüldüğü zaman kalite düşebilir. Mühim olan işi ve servisi iyi vermek' dedi.
      Türktan, yabancı yatırımcılara ilişkin olarak da, ileride 3. jenerasyon lisanslarının bulunduğuna değinerek, bu lisansların büyük ihtimalle mevcut operatörlere verileceği görüşünü aktardı.
      Türktan, '1-2 tane de dışarıya verilebilir, gelen olabilir. Çünkü başka ülkelerde bunun gördük. GSM'e girmemiş, 2. jenerasyona girmemiş şirketler anında 3. jenerasyona girdiler, yepyeni bir yatırım yaptılar. Yani bu da olabilir, yeni bir operatör de gelebilir' diye konuştu.
      Bu yatırımcıların bir süre sonra Türkiye'de üretime geçebileceklerini de ifade eden Türktan, 'Bugün belirli yatırımların başlaması, bankaların el değiştirmesi, operatörlere telekomünikasyona yatırım yapılması, bence başka teknolojiyle ilgi sektörleri ilerletebilir' görüşünü dile getirdi.
      'Avea'nın yabancı yatırımı olacak mı?' sorusuna da Türktan, 'Şu anda kendi ev ödevlerimiz var burada. Tabii ki bir sinerji yaratabiliriz. Türk Telekom bizim büyük ortağımız. Bölgede bir sinerji yaratabiliriz. Niye olmasın?' diye yanıt verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde