Vodafone 14 milyar sterlin zarar etti

Vodafone 14 milyar sterlin zarar etti

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan İngiliz Vodafone, geçtiğimiz yıl için şirketin 14 milyar sterlin zarar ettiğini duyurdu.

Vodafone 14 milyar sterlin zarar etti
16px
24px
30.05.2006 14:01
ABONE OLgoogle

Vodafone'den yapılan açıklamada, şirketin geçtiğimiz yıl 14 milyar sterlin zarar ettiği, buna bağlı olarak bazı iş kollarını kapatma gibi kısıtlamalara gideceğini de duyurdu. Vodafone, 2006 yılının başında yaptığı açıklamada, şikretin geçtiğimiz yıldan daha az bir rakamla bu yıl 28 milyar sterlin kar edebileceği belirtilmişti. Şirketin gelişimine yardımcı olacak yeni bir operasyonla revizyona gidileceği ifade edilen duyuruda, yeni ürünler için daha fazla kişiye ulaşmanın amaçlandığı belirtildi.

Bu yılki zarara rağmen bazı kıtalarda beklenenden daha fazla geliştiklerini söyleyen Vodafone Yönetim Kurulu Başkanı Arun Sarin, şirketin Almanya, İspanya ve Amerika gibi önemli pazar konumunda olan yerlerde büyüme gösterdiğini söyledi.

Şirketin uğradığı zarara rağmen sağlıklı bir yapısının olduğunun belirtildiği açıklamada, "Vodafone hedeflerine ulaşmış hatta beklenenden daha iyi bir performans ortaya koymuştur. Sürekli gelişen pazarda rakiplerinden de daha fazla büyümüştür" denildi.

Yeni stratejik planlara göre Vodafone, gelişen pazar ekonomisiyle Hindistan ve Türkiye gibi ülkelere yoğunlaşırken, Avrupa'daki şirketlerinde tasarrufa gidecek.

Bu arada, şirketin yüzde 5 ile 6.5 arasında büyüme hızında bir yavaşlama yaşadığı da belirtildi. Şirket içerisinde kısıtlamalara giden Vodafone, beklenen gelişme ve ilerlemeyi gösteremediği Japonya gibi uzak doğu ülkelerinden de çekilmeyi hedefliyor. Japonya'daki şirketin uzantısını 8.9 milyar sterline satmayı planlayan Vodafone, yeni buluşların peşine düşecek Arun Sarin, Vodafone'nin rekabet gücünün az olduğu ve bazı ülkelerden çekileceği mesajını verirken, bundan sonra şirketin yeni yapılanması nedeniyle sıkı tedbirler alınacağının altını çiziyor. Vodafone, geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin ikinci en büyük GSM operatörünü Telsim'i de bünyesine katmıştı. 

Londra/Cihan 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde