Vergi cennetlerine kesinti

Vergi cennetlerine kesinti

HÜKÜMET, IMF'YE TAAHHÜT VERDİ, VERGİ CENNETİNE GİDEN PARADAN KESİNTİ OLACAK.

Vergi cennetlerine kesinti
16px
24px
15.06.2006 13:30
ABONE OLgoogle

IMF'ye verilen taahhütler arasında yer alan ve TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece kabul edilen yasayla, Kurumlar Vergisi sistemi yeniden düzenlendi. Türkiye'deki kazancını "vergi cenneti" ülkelere transfer edenler, yurtiçinde ödeyeceğinden 10 puan fazla vergi ödeyecek.

Hükümet, Kurumlar Vergisi'nde 10 puanlık indirimle üç yılda Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yabancı sermaye çekmeyi hedefliyor. Yasayla Kurumlar Vergisi oranları 1 Ocak 2006'dan geçerli olmak üzere yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürüldü. Martta yüzde 30 olarak vergi ödeyen mükellefler 15 Ağustos'taki ödemede mahsuplaşacak. Yasayla 1-15 Nisan arasındaki beyan dönemi de değişiyor. Kurumlar Vergisi beyannameleri, 1-25 Nisan arasında verilecek.

Türkiye'de yerleşik kurumlar, tam mükellefiyet esasıyla elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergi ödeyecek. Türkiye'de yerleşik olmayanlar ise dar mükellefiyet esasına göre Türkiye'de elde ettikleri kazançları üzerinden vergi ödeyecek.

Ülkelerin listesi açıklanacak
Cayman Adaları, Andora, Aruba, Kostarika, Liechtenstein, Vanuatu, Jersey gibi "vergi cenneti" olarak adlandırılan 60'a yakın ülkeye para transferinin önlenmesi hedefleniyor. Bu amaçla, vergi cennetlerinde kurulu şirketlere nakit olarak veya banka hesabı üzerinden yapılan her türlü ödemeden yüzde 30 oranında vergi kesintisi yapılacak. Bu ödemelerin verginin konusuna girip girmediğine veya ödeme yapılan kurumun mükellef olup olmadığına bakılmayacak. Kurumların bu ülkelerde açtıkları kendi işyerlerine yapılan transferler de aynı kesintiye tabi olacak. "Vergi cenneti ülkeler listesi" Bakanlar Kurulu'nca ilan edilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde