'Vekil başkan olmaz'

'Vekil başkan olmaz'

FENER CAMİASI, VEKİL BAŞKANA KARŞI. ORTAK GÖRÜŞ; YA YILDIRIM GERİ DÖNSÜN YA DA..

'Vekil başkan olmaz'
16px
24px
22.05.2006 11:21
ABONE OLgoogle

Yıllardır içinde bulunduğum F.Bahçe camiası dönem dönem yaşadığı kaos ortamlarından bir yenisinde... Başkanlık görevini 'ayrılarak' noktalamak isteyen Aziz Yıldırım, ikinci kez başvurduğu bu yolda camiadan bir kez daha destek alma noktasında. Yıldırım'ın Perşembe günü yaptığı açıklamanın ardından hafta sonuna kadar şok atlatılmaya çalışıldı. Hafta sonu itibariyle yapılan ikili görüşmeler, karşılıklı fikir alışverişleri, ortak bir görüşü ortaya çıkardı: "Aziz Başkan göreve devam etmeli. Ya da tamamen bu işten çekilmeli." Bu bağlamda Yıldırım yönetiminin vekaleten Nihat Özdemir ile devam etmesinin zarar getireceği kesin bir kanı. Özdemir gibi Mahmut Uslu, Murat Özaydınlı ve İlhan Ekşioğlu da yarattıkları profillerle Aziz Yıldırım dönemini yıpratan isimler olarak gösteriliyor. Tüm bu değerlendirmeler sonucu F.Bahçeliler iki yol çizdi. Bunların ilki Aziz Yıldırım'ın yenilenmiş bir yönetim ile yeniden göreve gelmesi. Diğer yol ise yepyeni bir ismin 100. yılda kolları sıvaması yönünde.

YA DÖNSÜN YA DA HERKES GİTSİN
Bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısında Nihat Özdemir vekaleten başkanlığa gelecek ve 1 ay içinde gerçekleştirilecek bir kongre kararı alınacak. Ancak şu an 'Çekildim' görüntüsü içindeki Yıldırım'ı ikna turları başlamış durumda. Yıldırım da her ne kadar dinlenmeye gittiğini söylese de bir çok kesimle görüşüyor. Fenerbahçe camiası belki de tarihinde ilk kez sağduyusunu bozmadan ve panik ortamına girmeden başkanlık seçimini bekliyor. Başkana en muhalif isimler bile "100. Yıl Başkanlığı'nı Aziz Bey yapsın. Kararı kesinse de F.Bahçe başkansız kalmaz. Ama vekil başkan asla kabul edilemez" diyor.

GENÇ FENERLİLER DEVREDE
Dün yapılan yürüyüşü yurt dışından ilgiyle takip eden Aziz Yıldırım'ın gösterilen ilgiden oldukça memnun olduğu öne sürülüyor. Ancak bir ilginç nokta bu yürüyüşte Yıldırım ile sıkıntılı günler yaşayan Genç Fenerbahçelliler isimli grubun üstlendiği rol. En ilginç slogan ise "Genç Fenerliler Aziz Başkanı yürekten sever" şeklindeydi. Durumu telefonla öğrenen Aziz Yıldırım'ın şaşkınlık ve mutluluğu bir arada yaşadığı ancak herhangi bir şey söylemediği ifade ediliyor. Camiada 'hiç tahmin etmediği isimlerin bile' desteğini gören Aziz Yıldırım'dan en büyük beklenti ise geçmişteki hatalarını düzeltip camiaya kucak açması, federasyon, kurumlarla iyi ilişkiler kurması. Ancak her şeyden önce Yıldırım'ın yeniden görev için kesin karara varması gerekliliği ortada duruyor.

CAMİAYA KUCAK AÇSIN
Hatta yenilenmiş yönetimi ile yola çıkma kararı alan Yıldırım, Daum'u ikna edip 100. yılda daha geniş yetki vererek ve onun takımda istikrar adına kalmasını sağlayabileceği de konuşulan ihtimaller arasında. Ama burası Fenerbahçe. Burada değil gün; her saat başı dengeler değişebilir. Şurası artık kesin ki, camia Yıldırım'a son mesajını net bir dille verdi: "Camiaya kucak açarsan, yönetimini yenilersen, vekil atama gibi F.Bahçe genlerine uygun olmayan bir yol seçmezsen desteğimiz seninle. Dön ve 100. Yılda başkan ol."

Nihat Özdemir aklanmadan başkan olmamalı

Bugünkü yönetim toplantısı öncesinde Fenerbahçe cephesinde bir gelişme de Nihat Özdemir cephesinden geldi. Olağanüstü Genel Kurul kararı alacak ve 1 ay sonra yapılacak olan Genel Kurul'a kadar vekaleten başkanlığı yürütecek olan Özdemir'in, kongrede başkan adayı olmama kararı aldığı belirtiliyor. İsmi başkanlık için geçerken aslında bu göreve çok sıcak bakmadığı yönünde açıklamalar yapan Özdemir'in, şirketi hakkında açılan ve halen süren "Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı inşaatındaki 1 trilyon 21 milyar liralık yolsuzluk davası" nedeniyle bir görev almak istemediği öğrenildi. Camianın etkili isimleri de hem 'atama başkan' fikrinin antipatisi hem de "Devlet kurumlarını dolandırma gibi ciddi bir davaya konu olan şirketin sahibinin, aklanana kadar başkan olmaması gerekir" görüşü sebebiyle Özdemir'in başkanlığını istemiyor. Özdemir'in de 'tam olarak aklanmadan' F.Bahçe Başkanlığı gibi "Kamuoyu gözünde çok önemli" bu görevi kabul etmeyeceği iddia ediliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde