Vardan: IMF'de hükümetin arkasındayız

Vardan: IMF'de hükümetin arkasındayız

MÜSİAD yeni Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD'ın önümüzdeki dönemdeki hedeflerini açıkladı

Vardan: IMF'de hükümetin arkasındayız
16px
24px
22.04.2008 14:47
ABONE OLgoogle
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD'ın önümüzdeki dönemdeki hedeflerini açıkladı.6 milyon YTL bütçe ile hizmet verecek olan MÜSİAD, özellikle üyelerinin rekabet gücünü arttıracak çalşmalara ağırlık verecek.

Vardan, 19 Nisan'da düzenlenen Genel Kurul'da belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, MÜSİAD'ın önümüzdeki dönemdeki hedefleri hakkında bilgi verdi.

MÜSİAD'da genel başkan ile birlikte yönetim kurulu üyelerinin yüzde 257i, şube başkanlarının yüzde 40'ı sektör kurulu başkanlarının ise yüzde 60'ı değiştiğini aktaran Vardan, yeni dönemde ilk hedeflerinin işletmeler arasındaki işbirliği ve ortaklık kültürünü yaygınlaştıracak inovatif çalışmalar olduğunu kaydetti.

Vardan, Müşterek Satın Alma Masası(MÜSAM) kurarak, çoklu satın alma programları oluşturmak, sektörel tanıtım günleri düzenlemek, reel sektör ve kobilere destek olmak, tüm şubelerin kendi bölgelerinde Bölgesel Yatırım Projeleri geliştirmesini sağlamak, üyeleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yatırıma teşvik etmek gibi birçok hedef belirlediklerini kaydetti.

Önümüzdeki dönemde, AB müzakere sürecine daha etkin katkıda bulunmak amacıyla MÜSİAD'ın Brüksel ofisini açmayı planladıklarını ifade eden Vardan, yurt dışındaki yabancı yatırımcıları Türk yatırımcılarla buluşturmak üzere, ekim ayında düzenlenecek Uluslar arası İş Forumu'na ve MÜSİAD Uluslar arası Fuarı'na 2 bin 500 kişi beklediklerini ifade etti. Vardan, Türkiye'nin gelişmesine yönelik sıkıntı duyulan alanlarda özgün araştırma raporları hazırlayıp ilgililere sunacaklarını da aktardı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ömer Cihad Vardan, önümüzdeki dönemde siyasi ve ekonomik alandaki beklentilerinin ve mevcut ortamla ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine, işadamlarının her zaman istikrar ortamından yana olduklarını vurguladı. 2006'nın Merkez Bankası başkanının seçimi ile başlayan sürecin ardından 2007'de erken genel seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığını hatırlatarak, "2007'de Türkiye epey zaman kaybetti, bir patinaj yaptı. Özellikle son gelişmeler ekonominin tedirgin olmasına sebebiyet verdi. Aslında baktığımızda makro ekonomik dengeler hala güvenilirliğini ve sağlamlığını muhafaza ettirmektedir" dedi. 2003'ten sonra başlayan süreçte yatırımların hızla arttığına, siyasette ve onunla beraber ekonomide istikrarın sağlandığına işaret eden Vardan, "Bizim bütün arzumuz güvenli istikrar ortamının devam etmesidir. İstikrarlı ekonominin devam etmesidir çünkü, iş adamı daha neyi bekleyebilir?'' diye konuştu.

"İHTİYATİ STAND-BY ANLAŞMASI KONUSUNDA HÜKÜMETİN ARKASINDAYIZ"

IMF ile ihtiyati Stand-by anlaşması konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine de Vardan, bu konuda MÜSİAD olarak daha önce mevcut makro ekonomik seviyeler tutturulduktan sonra IMF ile anlaşma yapılmasını arzu etmediklerini fakat gözlemlemenin devam edebileceğini söylediklerini hatırlattı. Vardan, hükümet böyle bir karar veriyorsa kendilerinin de o görüşte beraber olacaklarını, hükümetin aldığı kararın arkasında olacaklarını dile getirdi.

"HİÇ BİR DAKİKAMIZI KAYBETMEMEMİZ LAZIM"

"2008'i kaybediyor muyuz?" sorusu üzerine de Vardan, "Bizim 2008'i, 2009'u değil hiç bir dakikamızı kaybetmememiz lazım. Dünya ölçeğinde yer almak istiyorsak zamanımızı boşa harcamamamız gerekir" ifadelerinin kullandı. Vardan, iş adamlarının hükümetlerden beklentisinin istikrarın sağlanması olduğunu ifade ederek, kim olursa olsun eğer güvenli ortam sağlanıyorsa onların destekleneceğini dile getirdi.

YILLIK BÜTÇE 6 MİLYON YTL

Vardan, MÜSİAD'ın yıllık üye aidatının bin 800 YTL olduğunu, yaklaşık 6 milyon YTL (5 milyon dolar) civarındaki 2008 yılı bütçesini Genel Kuruldan geçirdiklerini bildirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde