Vali Funda Kocabıyık, Bakan Soylu'nun gece yarısı telefonuyla görevinden alınmış

Vali Funda Kocabıyık, Bakan Soylu'nun gece yarısı telefonuyla görevinden alınmış

"Bakan Soylu, Kocabıyık'a 'istifa edin' dedi, Kocabıyık 'benim günahım ne, siz görevden alın' yanıtını verdi"

Vali Funda Kocabıyık, Bakan Soylu'nun gece yarısı telefonuyla görevinden alınmış
16px
24px
29.04.2022 08:39
ABONE OLgoogle

HalkTV yazarı İsmail Saymaz, Gezi Davası'ndaki kararı sosyal medya hesabından eleştiren eski AKP milletvekili Hüseyin Kocabıyık'ın Uşak Valisi olan Funda Kocabıyık'ın merkeze çekilmesini köşesine taşıdı.

Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP'li Kocabıyık'ın eleştirel tweetlerinden sonra onu aradığını ve sitem ettiğini yazdı. Saymaz'ın aktardığında göre Soylu daha sonra Vali Kocabıyık'ı aradı ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.  Eşi Gezi kararlarını eleştirmişti: Uşak Valisi Funda Kocabıyık merkeze çekildi

Saymaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala'ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala'ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti'ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık'ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.

İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi. Derken... Kocabıyık'ın telefonu çaldı. Arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi. Soylu, ta 1990'larda Doğru Yol Partisi'nden tanıdığı Kocabıyık'a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. 'Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor' dedi. Soylu ise 'Siz Kavala'yı bilmiyor, tanımıyorsunuz' diyerek, kızgınlığını belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak'ta, eşi Ankara'daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık'a telefon açtı. Çok kızgındı.

''İstifa edin' dedi. Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, 'Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın' diye yanıt verdi. Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık'ı merkeze çeken kararı imzaladı. İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi. Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde