'Utancımdan sağlığım bozuldu'

'Utancımdan sağlığım bozuldu'

KENTBANK'IN ESKİ SAHİBİ SÜZER: UTANCIMDAN İNÖNÜ'YE BİLE GEÇMİŞ OLSUN DİYEMEDİM.

'Utancımdan sağlığım bozuldu'
16px
24px
16.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bankacılık nedeniyle bir çok dostunu kaybettiğini belirten Süzer, "Benimle aynı hastanede tedavi gören Erdal İnönü’nün yanına bile gidemiyorum. Utanıyorum. Banka yönetimince evine haciz gönderilmişti. Eşiyle burada karşılaşınca başımı çevirmek zorunda kalıyorum" dedi.

DOKTOR GÖZETİMİNDE

İstanbul 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmada, Amerika’daki Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde tedavi gören Mustafa Süzer’in ifadesinin video konferans yöntemiyle alınmasına saat 16.00’da başladı. Süzer’in avukatlarınca 6 bin dolara kiralanan teknik donanım sayesinde, Süzer’in eş zamanlı olarak ifadesi alındı. ABD saatine göre saat 09.00’da başlayan duruşmada, hastanenin konferans salonundaki Süzer yanında avukatları ile doktor gözetimi altında 35 sayfalık savunmasını okudu.

DOSTLARIMI KAYBETTİM

Süzer, "Bankacılık öyle bir iş ki ihtiyacı olan size geliyor, banka yönetimi kredi vermez ise üzülüp küsüyorlar. Kredi vermiş ve borcunu ödeyememişse banka yönetimi tahsilat için işlemlere başladı diye darılıyorlar. Çok sayıda yakınımı ve dostumu bankacılık yüzünden kaybettim. Şu anda aynı hastanede bulunan Erdal İnönü’yü bile ziyaret edemedim. Utanıyorum çünkü eşinin evine o zaman bankamız haciz göndermişti. Eşini görünce yüzümü çeviriyorum" dedi.

SAĞLIĞIMI YİTİRDİM

Davanın, belli kişi ve kurumların özel çabalarıyla açtırıldığını belirten Süzer, "Bu davanın açtırılması, son zamanlarda ülkemizde yaşanan ve yüksek yargı organları mensuplarının bile beyanatlarına konu olan yürütme erkinin, yargı erkine yapmış olduğu müdahalenin tipik bir örneğidir" dedi. Süzer, "Senelerdir bana, aileme ve grubuma yaşatılan haksızlıklar nedeni ile sağlığımı yitirdim. Düşününüz, 9 yıl emek verip, 186 milyon dolar yatırım yaptığınız, bankanızı, sermayenizi, 35 yıllık emeğinizi kaybettiğiniz gibi, kurduğunuz tüm işler haciz ve tedbirlerle durduruluyor ve itibarınız, şerefiniz yerle bir ediliyor. Buna dayanmak kolay değil" dedi.

PARAYI VERDİM ALMADILAR

Banka fona alındığı zaman grubun toplam 180 milyon dolar özvarlığı olduğunu söyleyen Süzer şunları söyledi "Hepsi bizim sözümüze güvenmişlerdi. Teminat almadık. İtibarımızı sarsmamak için borçların tamamını vadesi gelmeden kapattık. Kentbank’ın bizden sonraki yönetimine de grubun bankaya olan borçlarını kapatmak için defalarca çağrıda bulunduk. Önce bilançoyu çıkaralım diye oyaladılar. Sonra hiç aramadılar. Parayı verdiğimde fon yöneticileri almadılar. Şimdiye kadar 12 yazılı ve daha fazla sözlü müracaatımız oldu." Duruşma ertelendi. Süzer’in duruşmalardan vareste tutulmasına da karar verildi.

Özden Atik/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde