Ülker’den mobil robot devrimi

Ülker’den mobil robot devrimi

Gebze fabrikasının altyapısına özel olarak hazırlanan 20 otonom mobil robotu devreye alan Ülker, robotlarla iş gücünün verimliliği, süreçlerin sadeleşmesi, hızlanması, maliyet kontrolü ve sürdürülebilirlik adına önemli avantajlar sağlamayı hedefliyor.

Ülker’den mobil robot devrimi
16px
24px
17.04.2024 00:27Güncelleme: 17.04.2024 00:38
ABONE OLgoogle

Ülker CEO’su Mete Buyurgan, şirket olarak Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Endüstri 4.0 başta olmak üzere gelişmeleri yakından takip ediyor ve üretim tesislerimizde otomasyona yaptıkları yatırımları sürdürdüklerini aktardı.

53 KM YOL ALIYOR

Bu kapsamda Gebze fabrikalarının altyapısına özel olarak hazırlanan 20 otonom mobil robotu devreye aldıkları bilgisini Dünya gazetesiyle paylaşan Buyurgan, ‘’Robotlar, hammadde ve ambalaj başta olmak üzere 2 bin 600 çeşit malzemeyi taşıyor. Sisteme düşen talebin onaylanmasıyla harekete geçen robotlar malzemeyi depodan alarak, belirtilen noktaya teslimat yapmak için yola çıkıyor.

Altı asansör ve 32 kapıyla haberleşebilen robotların her biri günde 150 sefer, 53 kilometre yol yapabiliyor. Fabrikanın hamur hane, fırın ve ambalaj katında 2 kilometrelik güzergahta hareket edebiliyor. Robotlarla iş gücünün verimliliği, süreçlerin sadeleşmesi, hızlanması, maliyet kontrolü ve sürdürülebilirlik adına da önemli avantajlar sağlayacak’’ dedi.

20 ROBOT 30 ÇALIŞANIN İŞİNİ YAPIYOR

Robotların, 30 çalışanın işini yaptığını aktaran Buyurgan, çalışanları daha katma değerli işleri yönlendirdiklerini, dijitalleşme ve insan kaynağının doğru kullanmayı sağladıklarını söyledi. Uzmanlık alanlarına göre eğitim alan çalışma arkadaşlarının proje sonrasında fabrikanın çeşitli hatlarına yönlendirerek makine operatörü olarak görev yapmaya başladığını belirten Buyurgan, böylece operasyonel uzmanlığı da artırma şansına sahip olduklarını bildirdi.

“YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ”

Buyurgan, ‘’Dijitalleşme ve IoT yatırımları üretimden dağıtıma, siparişten müşteri deneyimine varıncaya dek oldukça geniş bir alanda gıda sektörünü dönüştürüyor. Biz de Türkiye’nin lider gıda şirketi kimliğimizle; dijitalleşme, IoT ve yapay zekâ yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde