Uçaklar Bilgin'in 'evet'iyle uçuyor

Uçaklar Bilgin'in 'evet'iyle uçuyor

BDDK BAŞKANI BİLGİN, 'EVET' DEMEZSE YOLCU UÇAKLARI UÇAMIYOR. PEKİ NEDEN?

Uçaklar Bilgin'in 'evet'iyle uçuyor
16px
24px
02.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin "evet" demezse yolcu uçakları uçamıyor. Sivil havacılıktaki bütün uçaklar finansal kiralama ile satın alınıyor. Son yasa değişikliğiyle leasing (finansal kiralama) denetim ve gözetimi de BDDK’ya geçtiği için leasingle alınan araçların tescil onayını BDDK Başkanı veriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) hava trafiği gibi çok önemli bir faaliyet alanından daha sorumlu olduğu ortaya çıktı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "evet" demezse, yolcu uçakları "take-off" yapamıyor. BDDK, son dört aydır, sivil havacılık alanında mevzuatla ilgili "uçuş kulesi" gibi bir fonksiyonu yürütüyor. Çünkü Tevfik Bilgin’in imzasındaki bir günlük gecikme, uçakların sefere çıkmadan alanda beklemek zorunda kalmasına yol açarken, bir günlük bekleyiş havayolu şirketlerine 20 bin dolarlık bir fatura çıkarıyor.

LEASİNG BDDK’DA

Bugüne dek kamuoyuna yansımayan bu çarpıcı durum, finansal kiralama (leasing) şirketlerinin, BDDK’ya bağlanmasıyla ortaya çıktı. Yeni Bankacılık Kanunu ile leasing ve faktoring şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin izin işlemlerinin yürütülmesi, denetim ve gözetimi , Hazine’den alınarak BDDK’ya bağlandı. 1 Ocak 2006’dan itibaren başlayan uygulama kapsamında BDDK; leasing yoluyla alınan her türlü aracın tescil işlemlerinden sorumlu kuruluş da BDDK oldu. Sivil havacılık alanındaki uçaklar leasing yoluyla geldiği için başta THY olmak üzere, havayolu şirketlerinin yeni bir uçak kiralayacakları zaman tescil işlemleri için resmen BDDK’ya başvurması gerekiyor. BDDK, bu başvurularda havayolu şirketlerinin yaptığı finansal kiralama sözleşmelerinin, mevzuata uygun olup olmadığını inceliyor

DÖRT AYDA 15 UÇAĞA İZİN

Finansal kiralama faaliyetlerinin BDDK’ya devrinden itibaren bugüne kadar BDDK’ya 15 tescil başvurusu oldu. THY (2) Onur Hava Taşımacılık (3), Atlasjet (1) Güneş Ekspres (1) Inter Ekspres (2), SIK-AY Hava Taşımacılık (1) Hürkuş Havayolu (1) İzmir Havayolu Taşımacılık (3) Arkas Denizcilik (1) şirketlerinin yaptığı tescil başvurularının fatura değerinin ise 496.5 milyon dolar olduğu öğrenildi.

BENDE OLMAMALI

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Hürriyet’in sorusu üzerine, yasa gereği leasingle alınan uçakların sicilini artık BDDK’nın tuttuğunu söyledi. Bilgin, bu kadar teknik bir konunun BDDK’da olmasının doğru olmadığını belirtti. BDDK Başkanı, bu yetkinin BDDK yerine Ulaştırma Bakanlığı gibi, ulaştırma politikalarını yürüten ve sivil havacılık alanında otorite konumundaki bir kurumda olması gerektiğini vurguladı. Tescil işlemlerinden sorumlu oldukları tek leasing alanının sivil havacılık olmadığını belirten Bilgin, "Kim leasing yöntemiyle bir araç alsa artık bize gelmek durumunda. Örneğin İDO bugün finansal kiralamayla deniz otobüsü satın almak isterse, o geminin denizde sefere çıkabilmesi için bizim onayımız gerekiyor" dedi.

Çiğdem Toker/Hürriyet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde