Tüzmen'den enflasyon eleştirisi

Tüzmen'den enflasyon eleştirisi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılma olduğunu belirtti.

Tüzmen'den enflasyon eleştirisi
16px
24px
04.03.2008 14:25
ABONE OLgoogle
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılma olduğunu belirterek, alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüzmen, Partisinin grup toplantısı öncesinde, basın mensuplarının enflasyon oranlarına ilişkin sorularını cevapladı. ''Enflasyon beklenenden yüksek çıktı. Hükümet ek bir tedbir düşünüyor mu?'' yönündeki soruya Tüzmen, konuyla ilgili çalışmalarının olduğuna işaret ederek, "Ama enflasyon rakamında ciddi bir yanılmamız olduğu ortada. Çünkü geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100'e yakın bir sapma var'' dedi.

Tüzmen, enflasyonu aşağı çekmek, enflasyonu yüzde 4-5'ler seviyesine indirmek için Türkiye'nin rekabetçiliğinden çok ödün verdiklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "Dikkat ederseniz, sadece kurla enflasyonu aşağı çekme politikası izlendi. Kurun yukarıya doğru hareketlenmesi... Türk lirasına aşırı değerlenme imkanı verildi. Doların son derece düşük değerde seyretmesi, enflasyonun aşağı çekilmesinde esas araç olarak kullanıldı. Şimdi bu tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Şu anda, bu kadar ödün vermemize rağmen, ithalatı bu kadar artıran, ithalat patlamasını yaratan, ciddi bir şekilde dışarıdan ara malı girişini sağlayan, kendi ara malımızı kullanmak yerine bunu dışarıdan Türkiye'ye getirmemizi ve bu şekilde ancak bunları sanayide kullanarak ihracat yapmamızı sağlayan, hep Türk Lirası'nın aşırı değerli olmasıydı. Açıkçası, tamamıyla enflasyonun aşağı doğru çekilmesiyle ilgili kullanılan araçlar, bu şekilde bir aşırı değerliliği sağladı. Ben o zaman söyledim: 1.700'den 1.600'e doğru hareketlenirken, 'şimdi müdahale edelim, bunu tutalım...' Ne olacaktı, enflasyon bundan belki 1-2 puan daha yükse olacaktı... Açık söyleyeyim; Yüzde 4-5 tamam, onu biz de görmek isteriz. Ama madem yüzde 4-5 olmuyor, yüzde 9'lara çıkıyor. O zaman yüzde 10'u da yüzde 9'u da göz önüne alarak, Türkiye'nin rekabetçiliğini daha da artıracak, bütün sanayisini şakır şakır çalıştıracak, kendi ara mallarını ihraç eden ve ihracatın ithalatı karşılama oranını çok yüksek hale getirebilen bir ülke platformu, ülke ihracatı sağlanması mümkün olabilirdi. "dedi.

Enflasyon oranında yüzde 100'e yakın bir yanılgının büyük bir yanılgı olduğunu kaydeden Tüzmen, konuşmasını şöyle tamamladı: "Tabi bu, bugünlük bir şey değil. Bunun geçen dönemde hazırlanan bir altyapısı var. Bu konuda sorumlu arkadaşlarımız herhalde gereken açıklamaları yapacaktır diye düşünüyorum. Ama bizim elde ettiğimiz sonuç nedir? Sonuç; doğru ihracat artışımızı sürdürüyoruz ama büyük de bir ithalat artışı var. Hep eleştiri alıyoruz, görüyorsunuz."

Enflasyonu aşağı çekmek için bütün ülkenin çok büyük bedeller ödediğini kaydeden Tüzmen, "Özellikle sanayimiz ve ihracat sektörümüz büyük bedeller ödedi. Ama o bedellerin karşılığını aldık mı? Bunun değerlendirmesini size bırakıyorum'' diye konuştu. Bu görüşlerini Bakanlar Kurulu'nda da söylediğini ifade eden Tüzmen, ''Tekrar gözden geçirilmeli, değerlendirme yapılmalı'' dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde