Tüzmen, Türk işadamlarına Avrasya'yı gösterdi

Tüzmen, Türk işadamlarına Avrasya'yı gösterdi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Avrasya coğrafyasında sadece ülkelerde değil, ülkeler içinde bölgesel alanda yatırım imkanlarının araştırılması gerektiğini söyledi.

Tüzmen, Türk işadamlarına Avrasya'yı gösterdi
16px
24px
30.05.2006 18:56
ABONE OLgoogle

Tüzmen, artık Avrasya ülkeleri ve Türkiye arasında karşılıklı yatırım ortamı iklimi oluştuğunu belirtti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Avrasya'nın Ekonomik Potansiyeli Sempozyumu'na katılan Bakan Tüzmen burada yaptığı konuşmada, Türk-Avrasya ülkelerinin dış ticaret hacminin 1992'de 2 milyar doların altında olduğunu, bu rakamın 2005 sonunda 22 milyar doları aştığını kaydetti. Tüzmen Türk müteahhitleri tarafından bu coğrafyada üstlenilen projelerin değerinin 34 milyar dolara ulaştığını belirterek, Türk girişimcilerin Avrasya ülkelerinde gerçekleştirdiği yatırımların ise 8 milyar doları geçtiğini söyledi.

Bakan Tüzmen, Avrasya ülkelerinden gelen işadamlarından ve Türkiye'den bölgeye giden yatırımcılardan edindiği intibaya göre Avrasya ülkeleri ve Türkiye arasında karşılıklı yatırım ortamı geliştirilmesi ikliminin doğduğunu ifade etti.

Tüzmen, kendisiyle birlikte toplantıya katılan Rusya Enerji ve Sanayi Bakanı Viktor Hristenko ile Barbaros Bulvarı'ndan geçerken, konuk Bakan'a Barbaros Hayrettin Paşa'nın sancağında bulunan islamiyetin sembolü ay, museviliğin sembolü yıldız ve hiristiyanlığın sembolü haç'ın bulunduğunu anlattığını ifade eden Tüzmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Barbaros bu sancağı ile Odesa'dan Cezair'e kadar serbest ticaret alanı içerisinde hareket ediyordu. Biz 21. yüzyılda bunu yapmaya çalışıyoruz. Bizim de amacımız Tüm Avrasya ülkeleri arasında farklı rejimlerin biraraya gelip tekleştirilmesi ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması. Bunu yaptığımız zaman, çok ciddi bir büyüme sağlayacağız. Hız kazanacağız."

Bölgedeki tehdit unsurlarının fırsat unsurları haline dönüştürülebileceğini ifade eden Tüzmen, 'Biz komşularımızın zenginleşmesinden her zaman mutlu oluruz. Çünkü onların zenginleşmesiyle bize daha fazla yatırım gelecek, çevredeki diğer ülkeler daha hızlı gelişecektir' diye konuştu.

Tüzmen, Avrasya coğrafyasında sadece ülkeler bazında değil ülkeler içinde bölgesel alanda yatırım imkanları araştırılması gerektiğini ifade ederek, "Ülkelerin sadece baş şehirlerine değil detaylarıyla en ince noktalarına kadar gidip oradaki yatırım imkanlarını araştırıp onlarla birlikte hareket etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Kürşad Tüzmen, üretmeden tüketen bir Batı ile tüketmeden üreten Doğu arasında yer alan Avrasya bölgesinde, hem üretip hem tüketen yeni bir ekonomik yapılanmanın oluşmasının, sadece Avrasya bölgesi için değil dünya ekonomisinin geleceği için önemli olduğunu söyledi. Avrasya bölgesindeki işbirlikleriyle AB'ye veya diğer bölgesel

oluşumlara alternatif oluşturmayı amaçlamadıklarını dile getiren Tüzmen, 'Etrafımızdaki 3 denizi, bölgesel entegrasyon, işbirliği ve serbest ticaret alanı olarak kullanabiliriz' dedi.

Rusya Enerji ve Sanayi Bakanı Viktor Hristenko ise,ülkeler arasındaki ticareti geliştirmek ve serbestleştirmek için gerçekleştirilen işbirliklerinin önemine işaret etti. Ülkeler arasındaki ilişkilerde yanlış anlamadan kaynaklanan

risklerin azaltılması ve tarihi fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Hristenko, işadamlarına bu fırsat ve zeminlerde büyük görevler düştüğünü bildirdi.

Hristenko, enerjinin önemine dikkat çekerek, konunun günümüzde bu kadar somut ve yüksek sesle konuşulmasının tesadüf olmadığını, her ülkenin artık enerji ve enerji güvenliği konusunda bir anlayışı bulunduğunu ifade etti. Son dönemlerde enerji güvenliğinin çok önem kazandığına dikkat çeken Hristenko, 'Global enerji politikalarının yarısı, eko

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde