TÜYAP'ta Ayakkabı Fuarı fiyaskosu

TÜYAP'ta Ayakkabı Fuarı fiyaskosu

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş'nin ART Uluslararası Fuar Organizasyon işbirliği ile düzenlediği İstanbul Ayakkabı Fuarı'na (IAF 2006 Kış) katılan firmalar, fuarı 'TÜYAP'ın fiyaskosu' olarak değerlendirdi.

TÜYAP'ta Ayakkabı Fuarı fiyaskosu
16px
24px
09.07.2006 18:26
ABONE OLgoogle

Uzakdoğu'dan gelen ithal malların ve ekonomideki dalgalanmanın etkisiyle üretimleri yarı yarıya düşen ayakkabıcılar, TÜYAP'ın da kendilerini fuarın niteliği hakkında kandırarak, maddi manevi zarara uğrattığını ifade ettiler.

İthal Uzakdoğu malları ve ekonomideki dalgalanmanın etkisiyle zor günler geçiren ayakkabı sektörü, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş'nin bu yıl ikincisini düzenlediği İstanbul Ayakkabı Fuarı'nda da hayal kırıklığına uğradı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi sınırlarına girildiğinde, fuar dönemlerinde görmeye alışılan kalabalığı görmeyen ziyaretçiler, 'IAF 2006 Kış' yazılı afişi gördükten sonra ancak doğru yere geldiğini anlayabiliyor.

Fuara gelen müşteriler de ayakkabı imalatçıları gibi durumu şaşkınlıkla karşıladı. Müşteriler, bu durumun sektörün içinde bulunduğu maddi krizle iligili olduğunu düşünürken, fuarda standı bulunan ayakkabı imaatçıları, krizin yanında, fuarın bu kadar verimsiz geçmesini TÜYAP'ın organizasyondaki başarısızlığına bağlıyor. Birçoğu Adana, Konya, Gaziantep, Antakya gibi Anadolu'nun farklı illerinden fuara katılan imalatçı firmalar, TÜYAP'ın kendilerine; fuara, çoğu İstanbul firması olmak üzere birçok ayakkabı markasının katılacağı ve çok iyi tanıtım yapılacağını söyleyerek davet ettiğini, ancak geldiklerinde hayal kırıklılığına uğradıklarını dile getirdi. Firmalar, fuar açılışında basına yerli yabancı 128 firma katıldığı yönünde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, sadece 65 firma olduğunu ifade etti. Bu 65 standın yarısının ise ayakkabı yan sanayi, derneklerden oluştuğuna dikkat çeken ayakkabıcılar, bunun yanında TÜYAP'ın tanıtımda da yetersiz kaldığını kaydetti.

6-9 Temmuz tarihlerinde ziyaretçilere açık olan fuarda hiç müşteri uğramamış standların olduğunu ifade eden Mualla Ayakkabıcılık Şirketi Sahibi Ertuğrul Muallaoğlu, bu konudaki hislerini, "TÜYAP benim için bitmiştir" diyerek dile getirdi. Adana'da üretim yaptıklarını belirten Ertuğrul Muallaoğlu, "Tanıtım yetersiz. İnsanların haberleri yok. Bir daha benim TÜYAP gibi bir firmanın herhangi bir oluşumunda bulunmam mümkün değil. Ben buraya 4 gün için 10 milyar para harcadım. İlk günden beri sürekli oturuyorum. Arkadaşlarla birbirimizi ziyaret ediyoruz. Herkes aynı fikirde" diye konuştu. İstanbul'da 4 gününün boşa geçtiğini dile getiren Muallaoğlu, fuarlarda olunmasından yana olduğunu belirterek, "Ama böylesi değil. Kınıyorum. Yapacak başka birşey yok" ifadelerini kullandı.

Tekiner Ayakkabıcılık Şirketi'nin sahibi Sinan Tekiner de TÜYAP'ın tanıtımda başarılı olamadığını belirterek, fuara gelen müşterilerin, "Fuarda kimse yok. Gitmeye gerek yok" diyerek, gelecek ziyaretçileri uyardığını söyledi. Tekiner, durumu birbirinden öğrenen firmaların fuara iştirak etmediğini dile getirdi. Fuarın açılışına üst düzey hiçbir yetkilinin katılmamasının tanıtımın yapılmadığını kanıtladığını belirten Tekiner, "Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i burada görmek isterdik. Biz de bu ülke için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Tekiner, sektörün bugün ithal mallardan dolayı bitmek üzere olduğunu ve artık hedef belirleyemediklerini ifade ederek, "Şu anda sektör büyük bir darboğaz içinde. Birçok işyeri kapanmak üzere. Birçok işyeri işçi çıkarıyor" dedi. Bugün sektörün yarı yarıya zararda olduğunu söyleyen Tekiner, önlem alınmadığı takdirde zararın yüzde 80-90'lara kadar çıkacağına işaret etti. Tüm bu sıkıntılar içinde TÜYAP'a geldiklerini, ancak burada da büyük hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen Tekiner, gelecek hafta katılacakları İzmir Fuarı'ndan umutlu olduklarını dile getirdi.

Bu arada, fuara destek veren İstanbul Ayakkabıcılar ve Yan Sanayicileri Derneği'nin (IAYSAD) Başkanı Hasan Dişkaya'nın da katıldğı açılışta, fuarın, iç ve dış ticaret hacmi 2,

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde