Tutum belgesinde reform uyarısı

Tutum belgesinde reform uyarısı

AB ORTAKLIK KONSEYİNİN ARDINDAN ORTAK TUTUM BELGESİ YAYINLANDI. İŞTE UYARILAR..

Tutum belgesinde reform uyarısı
16px
24px
13.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Belgede, Ankara'ya 'reformların yaşama geçirilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi' çağrısında bulunuluyor.
 
Türkiye'de insan hakları ihlallerinin azaldığına dikkat çekilen belgede, bununla birlikte, reformların Kopenhag kriterleri uyarınca sürdürülmesi isteniyor. 
 
Sivil ve askerler arasındaki ilişkilere atıfta bulunulan belgede, 'geçtiğimiz yıl bazı değişiklikler uygulamaya sokulsa bile, sivillerin askerler üzerindeki kontrolünün AB ülkelerindeki standartlara getirilmesi gerektiği' belirtiliyor ve 'askeri yetkililerin yalnızca askeri konularda demeçler vermesi gerektiği' ifade ediliyor.
 
"Yargıda yapısal reformlar gerçekleştirildi"
 
Yargı sisteminin, yapılan yapısal reformlarla güçlendirildiği kaydedilen belgede, bu alanda önemli aşamalar kaydedildiği not ediliyor, ancak yargı personelinin ve avukatların, yapılan son reformlar konusunda eğitilmesinin önemine işaret ediliyor.
 
Türkiye'de işkence ve kötü muameleyle mücadelede de önemli aşamalar katedildiğinin vurgulandığı belgede, bu alandaki şikayetlerin azaldığına dikkat çekiliyor.
 
Belgede, işkence suçluların cezalandırılmadığına ilişkin raporların AB'yi 'endişelendirdiği' belirtiliyor. 
 
Belgede, ifade özgürlüğüyle ilgili ciddi endişelerin sürdüğü belirtilerek, olumlu gelişmelere, şiddet içermemesine karşın açıklamalar ve konuşmaları yüzünden dava açılması eleştiriliyor. 
 
Azınlık hakları
 
Ortak tutum belgesinde, Müslüman olmayan azınlığın din özgürlüğünde ilerleme sağlanmadığı uyarısında bulunuluyor ve bu azınlığın mülkiyet hakkı ve din adamı yetiştirilmesi gibi sorunlarla karşılaştığı ifade ediliyor.  

Belgede, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması isteniyor. Ortak belgede, Alevi vatandaşların temsil sorunlarına ve zorunlu din derslerine de atıfta bulunuluyor. 
 
Kürtçe radyo ve televizyon yayınlarına izin verilmesinin memnunlukla karşılandığı kaydedilen belgede, Türkiye'de töre cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarının endişeyle karşılandığı belirtiliyor.
 
Belgede, işçi hakları konusunda önemli gelişme sağlanmadığı eleştirisinde bulunuluyor.
  
Güneydoğu'da son durum
 
PKK'ya sert eleştirilerde bulunulan ve terör eylemlerinin kınandığı bölümde, bölücü terör örgütünün eylemleri yüzünden Güneydoğu Anadolu'da durumunu gerginleştiği belirtildi ve PKK'nın AB'nin terör listesinde olduğu hatırlatıldı. 
 
Belgede, 'bölücü örgütün tahrik ve şiddeti derhal bırakması' istendi. Belgede, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu sorununa daha kapsamlı ve diyalog anlayışıyla bir çözüm bulması gerektiği vurgulandı ve tüm Türk vatandaşları için eşit ekonomik, toplumsal ve kültürel fırsatlar sunulması gerektiği ifade edildi. 
 
Belgede, köy koruyuculuğu sisteminin de kaldırılması tavsiye edildi.
 
Yunanistan ve Kıbrıs
 
Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkileri kurması çağrısında bulunulan belgede, tehditlerden ve komşularıyla ilişkileri olumsuz etkileyecek hareketlerden kaçınması uyarısında bulunuldu.

Belgede, önemli sınır sorunlarının BM'nin barışçıl çözüm ilkelerine uygun olarak ve gerektiğinde Uluslararası Adalet Divanı'na da uygun çözülmesi çağrısında bulunuldu.
 
Kıbrıs sorunu da atıfta bulunulan belgede, Türkiye'nin aralarında Kıbrıs Rum kesimi de içinde olmak üzere AB'nin tüm ülkeleriyle ikili ilişkilerini normalleştirmesi istendi.  Belgede, AB'nin Kıbrıs ile ilgili 21 mayıs tarihinde yayımladığı bildiriye de atıfta bulunuldu.

Belgede gümrük birliğinin işleyişiyle ilgili bölümde AB'nin, Türkiye'nin, Rum kesimi bandıralı kargo gemilerine yönelik kısıtlamayı kaldırması isteminde bulunduğu hatırlatıldı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde