TÜSİAD: Ek protokolü imzalayın

TÜSİAD: Ek protokolü imzalayın

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye''nin öncelikli gündeminin, Ankara Anlaşması''nı AB''ye yeni üye olan 10 ülkeye genişleten protokolün imzalanması olması gerektiğini bildirdi.

TÜSİAD: Ek protokolü imzalayın
16px
24px
23.06.2005 22:20Güncelleme: 01.02.2024 14:44
ABONE OLgoogle

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, hükümetin 17 Aralık'ta Brüksel Zirvesi'nde alınan kararla, AB ile tam üyelik müzakerelerinin resmen başlayacağı 3 Ekim 2005 tarihine kadar, 12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 devlete uyarlayacağına yönelik protokolü imzalamaya hazır olduğunu beyan ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, diğer taraftan, 16-17 Haziran 2005 AB Hükümet ve Devlet Başkanları Brüksel Zirvesi kararlarının da, 17 Aralık'ta alınmış olan Türkiye ile 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelerin başlaması kararını teyit ettiği anımsatılarak, şöyle denildi:

'Türkiye açısından öncelikli gündem, Ankara Anlaşması'nı AB'ye yeni üye olan 10 ülkeye genişleten protokolün imzalanması olmalıdır. Nitekim, bu yönde atılan ilk adım olarak Türkiye, AB ile bir süredir müzakerelerini sürdürdüğü protokol metnine mutabakatını bildiren mektubu, Mart ayında AB Komisyonu'na iletmiş ve bu protokol, 13
Haziran 2005 tarihinde yapılan Avrupa Bakanlar Konseyi toplantısında karar altına alınmış bulunmaktadır.'

Türkiye'nin mutabakatını bildirdiği bu protokolü imzalayarak AB nezdinde alınmış 17 Aralık 2004 Zirve Kararları'na göre yükümlülüklerini yerine getirmiş olacağına dikkat çekilen açıklamada, atılan bu adımın Türkiye için hazırlanan müzakere çerçevesi çalışmalarına da olumlu etkide bulunacağı ve Türkiye'nin böylelikle AB üyeliği konusundaki kararlılığını da ortaya koyacağı vurgulandı. Açıklamada, 'Gümrük Birliği'nin AB'nin yeni üyelerine de teşmili,
Türkiye'nin kabul ettiği tam üyelik müzakerelerinin başlaması için yerine getirilmesi gereken bir husustur. Bu itibarla, bu protokolün ertelenmesini istemek veya bu protokolden vazgeçilmesini talep etmek, üyelik müzakerelerinin açılmasını ertelemekle eş anlamlıdır ve Türkiye'nin AB'ye üyelik perspektifiyle çelişmektedir' denildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde