Turkcell'e 'Halkla İlişkiler Oscar'ı

Turkcell'e 'Halkla İlişkiler Oscar'ı

Dünya çapında bini aşkın halkla ilişkiler şirketini bünyesinde toplayan IPRA'dan Turkcell'e büyük ödül..

Turkcell'e 'Halkla İlişkiler Oscar'ı
16px
24px
12.06.2008 11:10
ABONE OLgoogle

Dünya çapında bini aşkın halkla ilişkiler şirketini bünyesinde toplayan Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), bu yıl "Finansal Hizmetler ve Yatırımcı İlişkileri Dalında Altın Dünya Ödülünü" Türkiye'den Turkcell şirketine verdi.

Halkla ilişkiler dünyasının oscarları olarak adlandırılan IPRA altın dünya ödülleri, Londra'da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

IPRA Jüri Başkanı Mike Regester, 52 ülkeden 404 şirketin ödüller için aday gösterildiğini, halkla ilişkiler sektörünün daha yeni yeni geliştiği Türkiye, Brezilya, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerden çok iyi adayların yer aldığını belirtti. IPRA Başkanı Robert Grupp da 28 dalda verilen ödülün, o daldaki adayların alanlarında sağladıkları olağanüstü başarının tasdiki ve tanınması olduğunu kaydetti.

Turkcell, IPRA Altın Dünya Ödülüne, şirket performansını değere dönüştürme faaliyetlerindeki başarısından dolayı layık görüldü.

Törende Turkcell adına ödülü alan, Kurumsal İletişim ve İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 2007 yılında şirket değerini YTL bazında yüzde 85 arttırarak 15 milyar YTL'den 28 milyar YTL'ye yükselten ve Türkiye'nin en değerli şirketi konumuna gelen Turkcell'in bu ödülle başarılarına bir yenisini eklemekten sevinç duyduklarını söyledi.

Öztürkler, konuşmasında, "Bu başarıyı, İMKB ve New York Borsası'nda kote olup hisseleri eş zamanlı işlem gören tek Türk şirketi Turkcell'in güçlü operasyonel başarılarını piyasa değerine yansıtmak üzere benimsemiş olduğu kurumsal yönetim ilkeleri, bu çerçevede yürüttüğü yatırımcı ilişkileri politikaları ve titiz iletişim çalışmaları ile elde ettik. Kurumsal yönetim ilkelerimiz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz yönetim felsefemiz, bilgiyi eşit, şeffaf ve zamanında paylaşmaya dayanıyor" dedi.

Şirketlerin şeffaflık politikasıyla yönetilerek, yatırımcılarına değer sağlayabilmesi için "kurumsal yönetim" kavramının dünyada son yıllarda çok önem kazandığını belirten Koray Öztürkler, "Temmuz 2000'den bu yana İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve New York Borsası'nda (NYSE) işlem gören Turkcell, NYSE Euronext'e kote olan tek Türk şirketidir; dolayısıyla, hem ABD'nin hem de Türkiye'nin sermaye piyasalarına göre yükümlülükler üstlenmiştir ve kurumsal yönetim modelini bu doğrultuda oluşturmuştur" diye konuştu. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde