Turkcell'de bağımsız üye Çukurova Grubu kökenli

Turkcell'de bağımsız üye Çukurova Grubu kökenli

BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, "Turkcell'de bağımsız üye seçilen Colin J.Williams, daha önce Kaplamin'de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış. Çukurova'nın Almanya'daki bankasında çalışmış" dedi.

Turkcell'de bağımsız üye Çukurova Grubu kökenli
16px
24px
24.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Turkcell'in önceki gün yapılan Genel Kurulu'nda yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlenirken, bağımsız üyelik için adaylığını koyan ancak seçilemeyen Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, adaylığını, bağımsız üyenin kazanacağı yılda 100 bin euroluk ücret için değil, azınlık ortakların hak ve menfaatlerini korumak için koyduğunu söyledi. Ücrete kendisinin ve TeliaSonera'nın da itiraz ettiğini dile getiren Bahçuvan, "Hukuken üyeye itiraz ettiğimiz için doğal olarak üyenin alacağı ücrete de itiraz ettik. Eğer göreve gelseydim ve bu ücreti almış olsaydım, bunu BORYAD'a bağışlayacaktım" dedi.

Bağımsız üyenin şirketteki hakim ortakla herhangi bir çıkar ilişkisi kurmasının, onun bağımsızlığına gölge düşüren bir olay olduğunu belirten Bahçuvan, "Bağımsız üye seçilen Colin J.Williams, daha önce Kaplamin'de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış. Çukurova'nın Almanya'daki bankasında çalışmış. Dolayısıyla, 3 tane hakim ortaktan Çukurova Grubu'na yakın bir yönetim kurulu üyesi izlenimi veriyor" diye konuştu.

90 gün kritik

Genel Kurul'un iptali konusunda dava açmak için biraz bekleyeceklerini belirten Bahçuvan, dava açmak için 90 günlük yasal bir sürelerinin olduğunu ve değerlendirmelerin devam edeceğini vurguladı. Bu yasal süre sonunda dava açıp açmamaya karar vereceklerini kaydeden Bahçuvan, "Bu sürede belki yönetim kurulu yerine başka birisini atar. Bunları görmek, boşu boşuna dava açmamak, Bu arada Yönetim Kurulu'ndan ne gibi kararlar çıkacak ona bakmak gerekli" dedi.

Sonera'nın da Genel Kurul'da Williams'ı desteklemediğini ve kendisini desteklediğini ifade eden Bahçuvan, "Bu kadar çok ortağın bir arada olduğu ortamda bütün ortakların menfaatini korumak açısından bizim Yönetim Kurulu'nda olmamız hepsi için bir şanstı. Çünkü, kendi aralarında problem olduğunda grupların birbirleriyle anlaşmaları sözkonusu olabilir. Bütün ortakların menfaati için sigorta görevi görecektik" dedi.

Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar'ın da görevden ayrılacağını düşündüğünü ifade eden Bahçuvan, yeni genel müdür adayları konusunda ise bir bilgisinin olmadığını dile getirdi.

Alp Süer/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde