Turkcell hisselerine haciz

Turkcell hisselerine haciz

Enerji özelleştirmelerinin "Çılgın Mehmet"ine Beşiktaş Vergi Dairesi'nden kara haber geldi. Karamehmet'in Turkcell hisselerine 1.2 milyarlık haciz konuldu

Turkcell hisselerine haciz
16px
24px
14.05.2011 14:48
ABONE OLgoogle

Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'e Başkent Gaz'dan sonra ikinci kara haber de Turkcell'den geldi. Beşiktaş Vergi Dairesi borçları nedeniyle Karamehmet'in Turkcell'deki hisselerine haciz kararı aldırdı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada "Beşiktaş Vergi Dairesi tarafından şirketimize tebliğ edilen bir yazı ile, Çukurova Holding'in vergi dairesine olan borçları nedeniyle ihtiyati haciz kararı verilmiş olduğu, bu nedenle Çukurova Holding'in şirketimiz nezdinde kayıtlı mal, hak ve alacakları (huzur hakkı, kar payı dahil) üzerine 1 milyar 249 milyon TL tutarında ihtiyati haciz uygulanmasının istendiği bildirilmiştir. Sözkonusu yazıya istinaden, Çukurova Holding'in şirketimizdeki hisseleri ile diğer hak, mal ve alacakları tespit edilecek ve ilgili varlıklar üzerine ihtiyati haciz kaydı işlenecektir" denildi. Borcun yarısının vergi cezasından, kalan bölümünün de vergi ziyai cezasından kaynaklandığı öğrenildi.

PİYASA DEĞERİ 19 MİLYAR LİRA

Piyasa değeri 19.4 milyar lira olan Turkcell'de Karamehmet'in yüzde 13.8'lik payı bulunuyor. Bunun parasal değeri de 2.5 milyar lira. Yüzde 34.69'luk bölümü halka açık olan Turkcell karmaşık hisse yapısıyla dikkat çekiyor. Turkcell'in en büyük hissedarı yüzde 51 pay ile Turkcell Holding. Turkcell Holding'in yüzde 53'ü Çukurova Telekom'a, geriye kalan yüzde 47'lik dilim ise TeliaSonera'ya ait. Çukurova Telekom'un yüzde 51'i Çukurova Holding'e, yüzde 49'u da Altimo'ya ait. Karamehmet Çukurova Telekom'daki yüksek payı ile şirketi kontrol ediyor. Karamehmet sözkonusu hisseler için uzun zamandır ortakları karşısında mücadele veriyor.

Hisse senedi düştü

Borsada dün hisseleri yüzde 1.12 düşen Turkcell'in patronu Karamehmet bu hafta da Başkent Gaz ihalesinde parayı ödememesi nedeniyle 107 milyonluk teminattan olmuştu. Karamehmet'in 1.2 milyarlık vergi borcundan sonra İstanbul'un her iki yakasındaki elektrik dağıtım bölgelerine nasıl ödeme yapacağı merak ediliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde