Türk pilot kazadan sağ kurtuldu

Türk pilot kazadan sağ kurtuldu

Genelkurmay, Yunan F-16 uçağı ile çarpışan Türk F-16 uçağının pilotu Üsteğmen H. İbrahim Özdemir'in sağ olarak kurtulduğunu açıkladı. Türk hücum botları pilotu almaya gidiyor.

Türk pilot kazadan sağ kurtuldu
16px
24px
23.05.2006 15:14
ABONE OLgoogle

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetlerine mensup bir F-16 uçağı ile Yunanistan Hava Kuvvetlerine mensup bir F-16 uçağının Ege ve Akdeniz'in uluslararası hava sahasında havada çarpıştığını ve her iki uçağın da düştüğünü bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün Ege ve Akdeniz'in uluslararası hava sahasında rutin eğitim uçuşu icra eden Türk Hava Kuvvetleri uçaklarına, saat 12:48 sularında Rodos Adası'nın
35 mil güneyinde Yunanistan Hava Kuvvetlerine mensup uçaklar tarafından önleme yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi: 'Yapılan önleme sırasında Türk Hava Kuvvetlerine mensup bir F-16 uçağı ile Yunanistan Hava Kuvvetlerine mensup bir F-16 uçağı havada çarpışmış ve her iki uçak da düşmüştür.

Türk Pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir sağ olarak kurtulmuştur. Olay ile ilgili incelemelere devam edilmektedir.'

YUNAN MEDYASINDAN GELEN BİLGİLER

Ege'deki Kerpe (Karpathos) Adası yakınlarında çarpışan Türk ve Yunan savaş uçaklarının pilotlarının otomatik fırlatma sistemini kullandıklarının sanıldığı bildirildi.

Yunan basın yayın organları, havada çarpışan uçakların, F-16 tipi Yunan savaş uçağıyla RF4 tipi Türk savaş uçağı olduğunun belirlendiğini, uçakların pilotlarının çarpışma öncesinde otomatik fırlatma sistemini kullanmayı başardıklarının gelen bilgiler arasında bulunduğunu duyurdular.

Bu arada, Yunan Devlet Televizyonu NET, Ada'nın güney açıklarında meydana gelen çarpışmanın ilk belirlemelere göre 'İt dalaşı' sırasında olduğunu kaydetti.

NET, uçakların denize düştükleri noktada bulunan Yunan savaş gemileriyle ticari gemilerin yanı sıra Super Puma tipi bir helikopterin de arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini duyurdu.

Öte yandan, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Andonaros, kazanın oldukça üzüntü verici olduğunu kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde