Türk pazarı Vodafone’u bekliyor, şirket ABD'de onur savaşı veriyor

Türk pazarı Vodafone’u bekliyor, şirket ABD'de onur savaşı veriyor

Geçen hafta Danıştay, Telsim ihalesini 4 milyar 550 milyon dolarla kazanan Vodafone'a izin verdi. Oysa Vodafone'un özellikle de CEO'su Arun Sarin'in adı uluslararası piyasada son dönemde çok “olumlu” anılmıyor.

Türk pazarı Vodafone’u bekliyor, şirket ABD'de onur savaşı veriyor
16px
24px
13.05.2006 10:30
ABONE OLgoogle

Murat Sabuncu'nun yazısı.....

Geçen hafta Danıştay Dava İdareleri Genel Kurulu'ndan Telsim ihalesini 4 milyar 550 milyon dolarla kazanan Vodafone'a izin çıktı. Yani mahkeme, Telsim'in Vodafone'a satışı öncesindeki son engeli de kaldırdı. Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Telsim için 14 Aralık 2005 tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi İngiliz Vodafone vermişti. Rekabet Kurulu'nun da satışa onay vermesiyle birlikte Telekomünikasyon Kurulu ile Vodafone arasında imzalanacak imtiyaz sözleşmesi taslağı Danıştay'a gönderilmişti. Devir işlemlerinin önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.

Vodafone adı Türk kamuoyunda “Büyük marka, pazara hareket getirecek güç. Öncelikle bedava telefon dağıtacak" şablonlarıyla biliniyor. Oysa Vodafone'un özellikle de CEO'su Arun Sarin'in adı uluslararası piyasada son dönemde çok “olumlu” anılmıyor. Hangi uluslararası yayına baksam, hangi yabancı yatırım sitesine girsem şirketle ilgili tartışmaları okuyorum. Şu anda en çok tartışılan, “Atlantik ötesine geçen ilk telekom şirketi” unvanına sahip şirketin buradan çıkma hazırlığı. ABD pazarında ciddi zarar eden şirket 50 milyar dolara buradaki hisselerini satıp çıkmayı planlıyor. Gerçi şimdilik teklif edilen miktar 38 milyar dolar civarında.

Çalışma arkadaşım, meslektaşım İncihan Oluç'un Le Figaro, BBC, Business Week Online, Wall Street Journal’daki son dönemde Vodafone ile ilgili çıkan haberlerden derlediği noktaları yakında “yabancı damat” olarak aramıza katılacağı için ilginizi çeker diye özetliyorum:

3 yılda gelen düşüş

Önümüzdeki haftalar dünyanın en önemli cep telefonu devi Vodafone’un CEO’su Arun Sarin için “yargılanma” zamanı olacak gibi gözüküyor. Yatırımcılarını piyasadaki durumuyla hayal kırıklığına sürükleyen Vodafone’un CEO’sunun durumu önümüzdeki haftalarda kesinlik kazanacak. Çünkü 3 yıl öncesine kadar herkesin gözünde bir numara olan bu uluslararası cep telefonu operatörü hızlı bir düşüşe geçmiş durumda.

İnternette büyümeyi seçebilir

Analizlere göre balonun patlamasından önce yapılan alımlar şirkete ciddi hiçbir kâr getirmedi. Bu nedenle yatırımcılar artık bir elektroşoka ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar. Ancak Sarin, yatırımcıları hayal kırıklığına uğratsa da Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda yaptığı yatırımlardan pişman gözükmüyor. İngiliz devinin bütün stratejilerini altüst etmekle suçlanan Sarin'in yeni bir organizasyon ortaya koyup tüm cep telefonu stratejisini bırakıp yüksek hızda internet ve sabit telefon piyasasında atağa geçmeyi planladığı iddia ediliyor. Çünkü Vodafone bütün diğer cep telefonu operatörleri gibi internetin her geçen gün iletişim fiyatlarını düşüren ve daha çok imaj transferi yapılabilmesine olanak sağlayan rolü karşısında yeni bir teknolojik atılıma ayak uydurmak zorunda. Piyasadaki söylentilere göre İngiliz grubun, sadece sabit telefon pazarında rol oynayan Cable and Wireless ya da Colt Telekom’u alması bile söz konusu.

ABD’den çıkışı kesin gibi

Ancak Sarin’in bu planlarının Vodafone’un düşüşüne engel olup olamayacağı belirsiz. Hatta İngiliz gazetesi Daily Mail tarafından geçen ay, İspanyol operatörü Telefonica’nın ve Amerikan devi Verizon’un ortağı, yatırım fonları şirketi Blackstone’un ortaklarıyla beraber Vodafone’u parçalara ayırıp bölüşme operasyonu üzerinde çalıştığı bile yazıldı. Her ne kadar Blackstone’un yöneticileri bunu yalanlasalar da Arun Sarin’in üzerindeki baskı gitgide artıyor. Bu yalanlamaya rağmen ABD’ni

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde