Türk Hellas olur mu?

Türk Hellas olur mu?

Yunan GSM operatörü TIM Hellas'ı almak için teklif veren Turkcell'e olumsuz cevabın gelmediği ortaya çıktı.

Türk Hellas olur mu?
16px
24px
20.12.2006 08:22
ABONE OLgoogle

Bu da Turkcell'in yaptığı teklifin hala masada olduğu anlamına geliyor. Teklifin geçerlilik süresinin 45 gün olduğu bildiriliyor. Turkcell tarafından 17 Kasım tarihinde yapılan açıklamada TIM Hellas'a yatırım imkanının incelendiği kaydedilmişti. 29 Kasım tarihli yönetim kurulunda ise TIM Hellas'a teklif yapılmasına karar verildiği belirtilmişti.

2.7 milyon abonesi var
TIM Hellas toplam 2.7 milyon abonesiyle Yunanistan'ın üçüncü büyük GSM operatörü durumunda. 1992 yılında kurulan şirket Yunanistan'ın ilk cep telefonu şirketi. Eylül sonu itibarıyla 712 milyon euroluk ciroya ulaşan ve toplam varlıkları 2.6 milyar düzeyinde bulunan TIM Hellas'ın kısa tarihi ise oldukça hareketli. Avea'daki payını satıp Türk Telekom'a dolaylı ortak konumuna gelen Telecom Italia Mobile'nin (TIM) kurucuları arasında olduğu şirket son olarak geçen yıl el değiştirdi. Yatırım fonları TPG ve Apax, 1.6 milyar euroluk toplam maliyetle şirketin sahibi oldu.

MEY içki'nin sahibi ortak
Maliyetleri düşürüp gelirlerini artıran TPG ve Apax 3.5 milyar euroluk bedelle TIM Hellas'ı satışa çıkardı. ABD'li yatırım fonu Texas Pasific Group (TPG) Türkiye için yabancı bir isim değil. TPG, Yeni Rakı'nın da üreticisi olan Mey İçki'yi 1 milyar dolara yakın bir bedelle satın almıştı. Turkcell de Birleşik Arap Emirlikleri şirketi Etisalat ve bir diğer ABD'li yatırım fonu Providence ile TIM Hellas'a talip olan şirketler arasında yer aldı. Bugüne gelinen noktada Etisalat'ın yarıştan çekildiği ve Turkcell'in teklifinin istenenden daha düşük olduğu belirtiliyor.

Sonera'nın % 37 hissesi var
Çukurova Grubu .........................% 21.4
Alfa Grubu...................................% 13.2
Teliasonera .................................% 37.1
MV Grubu....................................% 5
Halka açık ....................................% 23.3
* Turkcell İletişim ortaklık yapısı

Turkcell abone sayısında lider
Telsim ..........12.2 milyon
Avea ............7.5 milyon
Turkcell......................30.8 milyon
* GSM pazarı abone sayıları

Takvim

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde