Tüm AVM’lerde kira isyanı çıktı

Tüm AVM’lerde kira isyanı çıktı

Antares'te başlayan eylem tüm AVM'lere sıçradı. Markalar yönetimlere rest çekiyor

Tüm AVM’lerde kira isyanı çıktı
16px
24px
25.10.2008 08:30
ABONE OLgoogle

Döviz yüzünden fırlayan kiralara çözüm üretemeyen Antares'in 30 mağazasını kaybetmesinin ardından, markalar rest çekti. Perakendeciler AVM'lere 'Kira sorununu çözün ya da gideriz' demeye hazırlanıyor.

DÜNYAYI vuran finansal krizin etkisini hissetmeye başlayan perakendeciler, aralarından seçtikleri 5 kişilik heyetle alışveriş merkezlerine (AVM) rest çekmeye hazırlanıyor. 5 ünlü markanın yöneticilerinden oluşan heyet, satışların azalmasına fırlayan döviz kuru da eklenince kiralar konusunda iyice darboğaza girdiklerini, bu nedenle AVM'lerin kiraları sabitlemesi ya da ciro üzerinden kira alması gerektiğini vurgulayarak 'Kiralara çözüm bulun. Şartlar çok ağırlaştı yoksa alışveriş merkezlerinden çıkarız' diyecekler. Geçtiğimiz mayıs ayında törenle ve büyük beklentilerle açılan Ankara'daki alışveriş merkezi Antares de bu nedenden dolayı, geçtiğimiz günlerde 30 perakendecisini birden kaybetmişti.

ÖNEMSENMİYOR

PAZARTESİ günü alışveriş merkezlerinden randevu almaya başlayarak, Paul&Shark, Stefanel, Lacoste, Adidas ve Diesel'in yöneticileriyle birlikte 'umursamaz tavır' içinde bulunan alışveriş merkezlerinin yönetimlerine ziyarette bulunacaklarını söyleyen Tescilli Markalar Derneği (TMD) ve Paul&Shark Başkanı Selçuk Güzenge 'Bazı alışveriş merkezleri şu kriz döneminde bizlere kolaylık gösteriyorlar.

Onlar tehlikenin farkındalar ve bu dönemi elbirliği ile en az hasarla atlatmamızın öneminin farkındalar. Konuşarak anlaştıklarımız da var. Kendiliğinden çözüm üretenler de. Ama bazıları var ki umurlarında değil. İşte biz onlara gideceğiz. Çünkü kira maliyeti yüzde 25'e kadar artmış durumda' dedi. Rekabetin çok acımasız boyutlara ulaştığını söyleyen Güzenge, yapılan yatırımların zaman içinde el değiştirdiğini ve bunun da sevinilmeyecek bir durum olduğunu belirtti. Güzenge 'Yatırım yapılıyor, ardından satılıyor. Bu düşündürücü. Bu konularla ilgili düzenleme şart, biz kimseden teşvik istemiyoruz. Yeni düzenlemelerle sorunların önüne geçmek mümkün olacaktır' dedi.

KAYITDIŞI KALDI

SORUNLARINI anlatmak üzere böyle bir karar aldıklarının altını çizen Selçuk Güzenge artık asıl konuları olan kaçak ve kayıtdışı ürünlerle mücadeleyi bile ikinci plana bırakmak zorunda kaldıklarını belirtti.

30 mağaza kepenk kapatmıştı

MAYIS ayında açılan Ankaralı alışveriş merkezi Antares, geçtiğimiz günlerde 30'a yakın mağazasını kaybetmişti. AVM sahibine '1 yıl boyunca ciro üzerinden kira alın' teklifi götüren perakendeciler, Antares yönetimiyle bir aydır görüşme yapıyordu. Olumlu sonuç alamayan ve kepenk indiren mağazalar arasında Polaris, İnci, Ramsey, Roman, Vekem, Süvari, Cacharel, Damat, Desa, Derimod, Koton, Flo, Bata, Tergan, Bambi, So Chic, Journey, Parantez, Kemal Tanca, Pelvina, Ekol, Sabri Özel, Dufy, Neyir, Dagi, Penti, Tüzün yer alıyor.

Taşımazlarsa çıkar gideriz

STEFANEL Türkiye Genel Müdürü Füsun Çevikel ise perakendenin başında bir çok sorun olduğuna dikkat çekerek, markaların zor durumda olduğunu belirtti. Çevikel 'Alışveriş merkezi yöneticileri duyarlı olmalı. Gerçi kendiliğinden ilgilenenler de oluyor. Ama bazıları umursamaz bir tavır içinde. Biz onlara gideceğiz. Pazartesi günü randevuları alıp turlara başlayacağız. Eğer AVM'ler markayı taşıyamayacaksa o zaman gidelim' dedi.

İşçi çıkarmamak için uğraşıyoruz

DIESEL markasıyla tanınan Özlenir Giyim'in patronu Tahsin Özlenir de son dönemdeki en büyük sorunlardan birinin de elektrik giderleri olduğuna dikkat çekti. Özlenir 'Elektrik faturaları çok ağır. Artık diğer giderleri bir yana bıraktık ve elektriği ayrı bir sınıflandırmaya aldık. Bu fiyatlarla ne üretim yapılır ne perakencilik. Biz işçi çıkartmamak için uğraşıyoruz. Devletin de işçi çıkartmayanlara vergi avantajı, elektrik avantajı gibi destek verici tutumla destek olması lazım. Zarar ediyoruz' dedi.

Fulya Erdem/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde