Törüner'den Yılmaz kritiği

Törüner'den Yılmaz kritiği

YAMAN TÖRÜNER, "DURMUŞ YILMAZ'I EN İYİ BEN TANIRIM" DİYEREK YENİ BAŞKANI YAZDI.

Törüner'den Yılmaz kritiği
16px
24px
19.04.2006 10:32
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası'nın yeni başkanı hayırlı olsun. Başkanlığa Durmuş Yılmaz'ın atanmasıyla, süren belirsizlik de sona ermiş oldu. Atama konusunda yazdığım bütün yazılarda ve değerlendirmelerde, isim vermeden Durmuş Yılmaz'ı tarif etmiştim. Yılmaz'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilmesi, hükümet için de aklı başında bir çıkış oldu.
Durmuş Yılmaz'ı en iyi tanıyanlardan biriyim. Yılmaz'ın kişiliği ve bundan sonraki güdeceği politika aşağıdaki değerlendirmelerde gizlidir:

- Merkez Bankası ve bankacılık konusundaki tüm mevzuatı Türkiye'de en iyi bilen kişilerden biridir. Bu konuda tüm arkadaşları arasında haklı bir yer elde etmiştir.
- Yerleşik Merkez Bankası uygulamalarını ve işin pratiğini, halen Merkez Bankası içinde en iyi bilen kişidir. Tecrübesi, mevcut arkadaşların hepsinden üstündür.
- Merkez Bankası'nı tanır. Herkesin geçmişini ve neler başarabileceğini bilir. Ama, etrafının şimdiden çıkarcılarla dolduğunu görür gibiyim. Bunlara pabuç bırakmamalıdır.
- Mütedeyyin bir kişiliği vardır. Ancak, dini inançlarını başkalarına baskı yapmak amacıyla kullanmaz. Herkesin inancına ve dünya görüşüne saygılıdır.
- En önemli özelliği "uyum"dur. Kurulu düzeni değiştirme amacı yoktur. Kimseyle bir problemi olmamıştır.

- Kimseye bir zararı olmaz. Söz dinler. Gereksiz çıkışlar ve aşırılıklar yapmaz. Şaka kaldırır. Espri gücü vardır.
- Dürüsttür. Kurallar dışında iş yapmak aklının ucundan bile geçmez.
Tarafsızdır. Aşırılıkları yoktur. Çalışanlar arasında sevilir. Tayinlerde liyakate ağırlık vereceği inancındayım.

- Merkez Bankası bağımsızlığının, aslında Maliye ve Hazine tarafından sağlandığını bilir. Bu nedenle, bu kurumlarla tam bir işbirliği içinde çalışacaktır.

- Kendisini bu hükümetin atadığını hiçbir zaman unutmayacak; Ekonomiden Sorumlu Bakan ve hükümetle uyum içinde çalışacaktır.

- IMF'nin ve mevcut ekonomik istikrarın Türkiye için önemini bilmektedir. Bu nedenle, ekonomik politikalar aynen sürdürülecektir. Enflasyon hedeflemesine devam edilecektir. Mevcut para politikası aynen uygulanacaktır.

- Sadece, kur politikasında istikrarı bozmadan hafif değişiklik yapılacaktır. Değerli Türk lirasının ekonomide yaptığı tahribatın farkındadır. Bu nedenle, artık, dengeleri bozmayan, hafif kur artışlarıyla karşılaşabiliriz. Zaten, yaptığı ilk açıklamada bu politikaların sinyalini de vermiştir.

- Merkez Bankası uzun yıllardır, 1987'de kurulan Para Piyasaları Genel Müdürlüğü'nde yetişen kişiler tarafından yönetiliyor. Süreyya da bunlardan biriydi. Durmuş da bunlardan biridir. Üstelik, Durmuş, başkalarını gammazlayarak bu noktaya gelmemiştir.

Yaman Törüner/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde