TOBB: Türkiye çarpıcı büyümeye devam ediyor

TOBB: Türkiye çarpıcı büyümeye devam ediyor

Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye, özel sektörün tüketim ve yatırımına dayalı olarak çarpıcı büyüme performansı sergilemeye devam ediyor'' dedi.

TOBB: Türkiye çarpıcı büyümeye devam ediyor
16px
24px
14.09.2010 16:23
ABONE OLgoogle

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye, özel sektörün tüketim ve yatırımına dayalı olarak çarpıcı büyüme performansı sergilemeye devam ediyor'' dedi.

     Hisarcıklıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, son açıklanan büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Bu yılın ikinci çeyreğindeki milli gelirin, 2008'in ikinci çeyreğini geçtiğini, böylece küresel krizin olumsuz etkisinin geride bırakıldığının teyit edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, hemen tüm sektörlerin, kriz öncesi üretim seviyesini yakaladığını kaydetti. Tarım, imalat sanayi, enerji, turizm, eğitim, sağlık ve mali sektörde 2008'in aynı dönemindeki seviyenin üzerine çıkıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

     ''2010 yılı ikinci çeyrek büyümesinin motoru iç tüketim olmuştur. Büyümenin üçte ikisi iç tüketimden kaynaklanmıştır. 2010 yılı ikinci çeyrekteki yüzde 10,3'lük büyüme nereden sağlandı? Bundan özel iç tüketim artışının payı yüzde 68, kamu harcaması artışının payı yüzde 12, özel sektör yatırım artışının payı yüzde 25, diğer yüzde 5 geriledi. Ekonomideki büyüme, istihdama da olumlu yansıyor. 2010 Mayıs ayı itibariyle son 1 yılda TOBB'un temsil ettiği özel sektördeki kayıtlı-sigortalı istihdam artışı 850 bin kişiye ulaşmıştır. İstihdamdaki artışın yüzde 70'i daimi, yüzde 30'u mevsimseldir.

     2010-Mayıs itibariyle son 1 yılda istihdamı en fazla artan sektörler hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğulu, önümüzdeki dönemde AB ekonomilerinin büyüme öngörülerinin daha olumlu yönde değişmesi ve referandum sürecinin sonrasında siyasi istikrarın güçlenmesinin, büyümeyi olumlu etkileyeceğini belirtti.

     Hisarcıklıoğlu, bu dönemde ekonomideki yapısal reformlara odaklanır ve özel sektörü güçlendirecek düzenlemeler (yeni ticaret kanunu, borçlar kanunu, hukuk muhakemeleri kanunu gibi) hayata geçirilirse bu olumlu gidişatın 2011 yılında da sürdürmesi konusunda ellerinin güçleneceğini bildirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde