TMSF'nin yetkileri Bakanlar Kurulu'nda

TMSF'nin yetkileri Bakanlar Kurulu'nda

TMSF'ye verilen yetkilerin, 2 yıl süreyle doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılmasını içeren önerge kabul edildi.

TMSF'nin yetkileri Bakanlar Kurulu'nda
16px
24px
30.10.2008 21:24
ABONE OLgoogle

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, sigortaya tabi olacak tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonlarının kapsamını ve tutarını belirlemeye ilişkin TMSF'ye verilen yetkilerin, 2 yıl süreyle doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılmasını içeren önerge kabul edildi.

Komisyonda, Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkı nda Kanun Tasarısının görüşmelerinde, AK Parti Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu ile AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay tarafından, mevduata ilişkin düzenleme içeren ve tasarıya yeni madde eklenmesini düzenleyen önerge verildi.

Kabul edilen önergeye göre, Bankacılık Kanunun 63. maddesinin 3. fıkrasında sigortaya tabi olacak tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonlarının kapsamını ve tutarını belirlemeye ilişkin TMSF'ye verilen yetkiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılacak.

Bakanlar Kurulu, bu süre içerisinde tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonunun yanı sıra, sigortaya tabi olacak diğer mevduatın ve katılım fonlarının kapsamını ve/veya tutarını ve sigorta kapsamı d ışında tutulacak mevduat ve katılım fonlarının niteliğini belirlemeye de yetkili olacak.

YURT DIŞINDAKİ PARAYA % 2, YURT İÇİNDEKİ PARAYA DA % 10 VERGİ

Yurt dışındaki parayı yüzde 2, yurt içindeki parayı da yüzde 10 vergiyle Türk ekonomisine kazandırmayı amaçlayan tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Tasarıya göre, yurt dışında elde edilen ticari kazançlar, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Türkiye'ye transfer edilirse, gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacak.
Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, işletmelerde sermaye olarak kullanılabilecek. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde