TMSF iki grubun peşinde

TMSF iki grubun peşinde

TMSF, anlaşma yapmasına rağmen şartlara uymayan iki büyük grubun peşinde...

TMSF iki grubun peşinde
16px
24px
09.04.2008 07:58
ABONE OLgoogle

TMSF Başkanı Ertürk, yaptıkları tahsilatın 15.7 milyar dolara ulaştığını, en çok parayı da protokol imzalamadıkları banka patronlarından topladıklarını söyledi. MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'e batık bankalardan yapılan tahsilatla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Çirkin'in önergesine yanıt, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ertürk'ten geldi. Ertürk'ün verdiği bilgilere göre TMSF, faaliyete geçtiği günden bu yana 14 batık banka patronu ile borçların ödeneceğine ilişkin protokol imzalarken, 7 batık bankanın hakim ortağı protokole yanaşmadı.

ANLAŞMAYAN ÖDEMİŞ

Başkan Ertürk'ün aktardığı bilgilere göre, TMSF 15 milyar 761 milyon dolarlık tahsilatın 10 milyar 860 milyon dolarını hakim ortaklardan elde ederken, en yüksek tahsilat, TMSF ile ödeme protokolüne yanaşmayan batık banka patronlarından yapıldı.

Buna göre, söz konusu 10.8 milyar doların yüzde 67,8'ine karşılık gelen 7 milyar 372 milyon dolarlık kısmı, protokol imzalamayan patronlardan, yüzde 32,1'ine karşılık gelen 3 milyar 488 milyon dolar da ödeme protokolü imzalayan patronlardan gerçekleştirildi.

ERTÜRK UYARDI

Bu dönemde TMSF, protokol imzalamayanlar açısından en büyük tahsilatı İmar Bankası borçları nedeniyle Uzan Gurubu'ndan elde etti. Uzan Gurubu'na ait şirketlerin satışından elde edilen nakit giriş 6.9 milyar dolara ulaştı. Protokol imzalayanlar açısından ise en çok tahsilat 2 milyar 156 milyon dolar ile Çukurova Grubu'ndan sağlandı.

Başkan Ertürk, soru önergesine verdiği yanıtta, Medya Gurubu ve Korkmaz Yiğit Grubu ile borç ödeme protokolleri yapılmasına rağmen bu grupların 31 Aralık 2007 tarihi itibariyle protokol koşullarına göre edim ve ödemelerini yerine getirmediklerine işaret ederek, “Protokol koşullarına uymayan hakim ortak grupları ile ilgili olarak yasal takip işlemlerine devam edilmektedir" uyarısında bulundu.

Erdoğan Süzer/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde