TL mevduatı 2 ayda 1 trilyon arttı

TL mevduatı 2 ayda 1 trilyon arttı

Son 2 ayda 30 milyar doların üstünde yabancı girişi olurken, net rezervler 50 ay sonra pozitife döndü. TL mevduatın 1 trilyon lira arttığı bu dönemde, döviz hesaplarındaki çözülme 20.2 milyar dolara ulaştı.

TL mevduatı 2 ayda 1 trilyon arttı
16px
24px
10.06.2024 10:00Güncelleme: 10.06.2024 10:00
ABONE OLgoogle

Ekonomik programın uygulanmasındaki ve Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadeledeki kararlılığı, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisini zirveye taşıdı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının devam etmesi beklenen not artırımları, Türkiye'nin gri listeden çıkışı için başlayan geri sayım, risk primindeki düşüş ve ekonomideki dengelenme sürecine rağmen korunan büyüme performansı, Türkiye'yi yerel seçimlerin ardından yatırımcıların göz bebeği haline getirdi.

Rezervlerdeki hızlı toparlanmayla birlikte dövizden çıkış son sürat devam ederken, TL mevduat ile Türk tahvillerine geçiş son sürat devam ediyor.

2 AYDA 1 TRİLYON LİRA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre 25 Mart'ta 8.7 trilyon lira olan TL mevduat toplamı, 4 Haziran itibarıyla 9.7 trilyon liraya çıktı. TL mevduatta 2 ayda yaşanan artış 1 trilyon lira oldu. Yerel seçimler öncesindeki 2 aylık dönemde ise TL mevduat 200 milyar lira azalmıştı. Yatırımcıların hızla TL'ye geçmesinin etkisiyle TL'nin mevduattaki payı da yüzde 41.5'ten 48.1'e çıktı.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde