The Economist'ten ilginç yorum

The Economist'ten ilginç yorum

Economist: "Erdoğan, laik generallerin başörtüsü konusundaki suskunluğunu operasyona izin vermekle ödüllendirdi"

The Economist'ten ilginç yorum
16px
24px
29.02.2008 15:53
ABONE OLgoogle
İngiliz The Economist dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, laik generallerin başörtüsü konusundaki suskunluğunu operasyona izin vermemekle ödüllendirmek istemiş olabileceği yorumunda bulundu. Dergi, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik kara harekatını başyazısında değerlendirdi. Yazıda, PKK teröristlerine "gerilla" olarak tanımlandı.

Farklı Kürtlerin olduğunu belirten dergi, "Geçmişteki bazı kötü alışkanlıklarını ve inançlarını terketmiş olsa da PKK kötü tarafından. Güneydoğu'da askerleri öldüren PKK, bazen de sivillere saldırıyor. Ancak PKK, sivillere yönelik saldırılarında ayrılıkçı grupları suçluyor." dedi. Irak'ın kuzeyindeki Kürtleri "iyi taraftan" sayan dergi, "Bu kürtler, PKK ile aralarına mesafe koymalı. Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki Kürtlerin, PKK'ya saldırmasını istiyor." şeklinde yazdı.

Türkiye'nin PKK'yı yerle bir etmek istemesinin "anlaşılır" olduğunu belirten The Economist, "Ama bunun yerinde bir hareket olup olmadığı başka bir mesele." şeklinde yorum getirdi. Başbakan Erdoğan'ın üniversiteye başörtüsü ile girilmesi için mücadele ettiğini hatırlatan dergi şöyle bir yorum yaptı: "Erdoğan, laik generallerin başörtüsü konusundaki suskunluğunu operasyona izin vermemekle ödüllendirmek istemiş olabilir."

TÜRKİYE, PKK'YI YOK EDEMEYECEK

The Economist başyazısında, ABD'nin yardımı ile bile olsa Türkiye'nin PKK'yı yok edemeceği öngörüsünde bulundu. Dergi, "Erdoğan şimdi geriye çekilmeli ve Kürt vatandaşlarıyla uzlaşmalı." yorumunda bulundu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde