The Economist'ten Baykal'a "teflon"

The Economist'ten Baykal'a "teflon"

İngiliz The Economist dergisi, CHP lideri Deniz Baykal için "teflon" nitelendirmesinde bulundu.

The Economist'ten Baykal'a "teflon"
16px
24px
02.05.2008 12:42
ABONE OLgoogle

Dergi, bu haftaki sayısında, "Etkisiz muhalefet" başlığı altında CHP'ye ilişkin bir habere yer verdi. Dergi, 22 Temmuz seçimlerine gidilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri kazanamaması halinde AK Parti'nin liderliğinden ayrılacağını söylediğini ve CHP lideri Deniz Baykal'ın da Rodos'a kadar yüzeceğini söylediğini hatırlattı. Seçimlerden AK Parti'nin zaferle çıktığını hatırlatan dergi, "Kimse, 69 yaşındaki liderin Rodos'a yüzmesini beklemiyordu. Ancak, en sıkı destekçileri bile Baykal'ın liderlikten ayrılacağını düşünüyordu. 1992'de CHP'nin başına geçen Baykal, hiç seçim kazanamadı. 1992'deki seçimlerde, CHP meclise bile giremedi." dedi.

Dergi, Baykal'ın istifasına yönelik internet sitelerinin bile kurulduğunu ancak geçen hafta sonunki parti kongresinde Baykal'ın, kendi lehine değiştirilmiş kurallarla, onuncu kez liderliğe seçildiğini yazdı.

Economist, AK Parti'ye kapatılma davasının açılarak siyasi krizin tetiklediğini hatırlatarak, "Sözünü güvenilir bir muhalefet eksikliği Türkiye'nin kırılgan demokrasinin son siyasi krizden yara almadan kurtulması daha da zorlaştırdı." yorumunda bulundu. Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü haırlatan dergi, askerlerin 27 Nisan'da yayınladığı e-bildiriye CHP'nin ses çıkarmadığını kaydetti. Ayırca, dergi, CHP'nin Irak'ın kuzeyine girilmesini istediğini belirterek 301'in değiştirilmesine de karşı çıktığını yazdı.

"Teflon Baykal"

CHP'den 8 yıl önce istifa eden Taha Erdem'in açıklamalarına yer veren dergi, Erdem'in Türkiye'deki nüfusun yarısından fazlasının 30 yaşın altında olduğunu ve kadınların yarısının da başını örttüğünü söylediğini yazdı. Dergi, Erdem'in CHP'nin "giderek artan oranda halktan koptuğunu ve milyonlarca laiklik yanlısı Türk'ün yüzlerini dönecek bir yer bulamadığını" söylediğini kaydetti. Ayrıca, CHP'nin yabancı düşmanı tavırları nedeniyle Sosyalist Enternasyonel'den çıkarılması çağrılarının da bulunduğunu hatırlatarak, "CHP'nin teflon lideri, bu durumu çok umursamadı." yorumunda bulundu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde