Tezgah altı faiz yüzde 16'ya dayandı

Tezgah altı faiz yüzde 16'ya dayandı

Merkez Bankası'nın gecelik faizleri 1.75 puan artırmasının ardından sıra mevduat faizlerine geldi. Gecelik faizler yüzde 13.25'ten yüzde 15'e çıkarken...

Tezgah altı faiz yüzde 16'ya dayandı
16px
24px
09.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gecelik faizler yüzde 13.25'ten yüzde 15'e çıkarken, bankaların bireysel kredi faizlerinin yanı sıra mevduat faiz oranlarında da yeni bir düzenlemeye gitmesi bekleniyor. HSBC, Şekerbank ve Tekstilbank'tan sonra dün de Finansbank ve MNG Bank faizlerini 1 puana yakın artırdı. Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve diğer özel bankaların da faiz oranlarını yeniden gözden geçirdiği belirtiliyor.

Piyasalarda bir aydır yaşanan dalgalanmalar etkisini ilk olarak bireysel kredilerde göstermişti. Bono bileşik faizlerinin yıllık yüzde 19'lara dayanmasının ardından konut, taşıt ve ihtiyaç kredi faizlerini yukarı çeken bankalar dün mevduat faizlerini de yaklaşık 1 puan yükseltti. Bazı bankalar bono bileşik faizlerindeki artışı ve dış piyasalardaki gelişmeleri dikkate alarak Merkez'in şok artışından önce mevduat faizlerini değiştirmişti.

DTH'DA 0.50 PUAN ARTIŞ

HSBC, 7 Haziran'da yaptığı yazılı açıklama ile Merkez Bankası'nın kararını beklemeden döviz cinsi mevduat faiz oranlarını yükselttiğini bildirdi. HSBC, ABD Doları 1 aylık mevduat faiz oranını yüzde 4.30'dan yüzde 4.90'a, 3 aylığı yüzde 4.35'ten yüzde 4.95'e, 6 aylığı yüzde 4.50'den yüzde 5.05'e, 12 aylığı yüzde 4.60'dan yüzde 5.20'ye çıkarttı. Euro mevduat faiz oranı 1 ay vadelide yüzde 2.25'ten yüzde 2.90'a, 12 ay vadelide yüzde 2.70'ten yüzde 3.30'a yükseldi. İngiliz Sterlini mevduat faiz oranı 1 aylık ve 3 aylık yüzde 4.10'dan yüzde 4.65'e, 6 aylık yüzde 4.15'ten yüzde 4.65'e ve 12 aylık yüzde 4.40'dan yüzde 4.95'e yükseldi.

İLK AÇIKLAMA MNG BANK'TAN

Merkez Bankası'nın gecelik faizleri artırmasının ardından ilk faiz artırımı haberi ise MNG Bank'tan geldi. MNG Bank 1 aylık mevduat faiz oranını değiştirmezken, 3 aylık mevduat faizini yüzde 15'ten yüzde 15.50'ye, 6 ay vadeliyi yüzde 14.50'den yüzde 15.50'ye, yıllık mevduat faizini de yüzde 13.50'den yüzde 15'e çıkardı. Finansbank da 1 ay ile 3 ay vadeli mevduat faizini yüzde 13.25'ten yüzde 14'e yükseltti. Bu arada bankacılık sektörü genelinde tezgah altı faizlerinin ise YTL cinsi mevduatlarda aylık yüzde 16'lara kadar yükseldiği gözleniyor.

Akbank Gen. MD Yar. Reşit Toygar: Beklentilerimiz karşılandı

Merkez Bankası'nın 5 yıl aradan sonra yaptığı 1.75 puanlık şok artışı 'uygun ve yerinde bir karar' olarak değerlendiren Akbank Genel Müdür Yardımcısı Reşit Toygar, '1.75 puanlık artış bizim beklentilerimizi karşılayan aynı zamanda Merkez Bankası'nın bağımsızlığını ve kredibilitesini gösterdiği bir oran oldu. Bunun piyasalara çok pozitif bir etkisi olacağını düşünüyorum' görüşünü dile getirdi. Gecelik faizlerdeki artışın mevduat faizlerine de ister istemez yansıyacağını ifade eden Akbank Genel Müdür Yardımcısı Reşit Toygar, 'Bankaların şu anda YTL cinsinden mevduatlara uyguladığı gişe faizi yaklaşık yüzde 14. Bu oranlar önümüzdeki günlerde muhtemelen yüzde 15'e çıkacak' dedi.

Garanti Bankası Gen. MD. Yar. Ali Fuat Erbil: Faizler 1 puan artar

Fonlama maliyetlerindeki artışa paralel olarak bankaların mevduat ve bireysel kredi faiz oranlarını yeniden gözden geçireceğini belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, şunları söyledi: 'Öncelikle MB'nin faiz artırımı konusunda cesaretli davrandığını düşünüyorum. Takdirle karşılıyorum. Düzgün ve doğru bir mesaj oldu. Piyasaları rahatlatacaktır ve faiz oranlarının daha yükseğe gitmesini engelleyecektir. MB'nin faiz artışı nispeten kredi ve mevduat faizlerine yansıyacaktır ama bankalar zaten faiz artırımlarını beklemeden oranlarını değiştirdi. Çünkü sektör neye

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde