Tekel'de düğüm bugün çözülüyor

Tekel'de düğüm bugün çözülüyor

Son yılların en büyük özelleştirme ihalesi olan Tekel'de düğüm çözülüyor. Tekel'e talip olan 4 firma açık arttırmada kozlarını paylaşacaklar

Tekel'de düğüm bugün çözülüyor
16px
24px
22.02.2008 08:30
ABONE OLgoogle

Son yılların en büyük özelleştirme ihalesi kabul edilen Tekel için nefesler tutulurken, Tekel'e resmen talip olan 4 firma bugün kapışacak.

Bu gün yapılacak olan ihalede en yüksek teklifi veren firma yüzde 33 pazar payına sahip olan Tekel sigara kısmının yeni sahibi olacak. Bu hafta başında son tekliflerin alındığı Tekel ihalesi sürecinde sonlara gelindi.Tekel ve Sigara Sanayii İşletmeleri ve Ticareti A.Ş'ye ait sigara üretim işiyle ilgili varlıkların özelleştirme ihalesine, 4 teklif verilmişti.

Bu gün yapılacak ihaleye Limak İnşaat Sanayii ve Ticaret A.Ş-PI Turkey LLC OGG, Strand Investment, British Amerikan Tobacco (BAT) ve Citi-Doğan- Tütsab ökonsersiyumu, Özelleştirme ihalesi'ne resmen başvuruda bulunmuştu.

İhalede fiyat aralığının 1.5 ila 1.8 milyar dolar aralığında olması tahmin ediliyor. İhalede geçici teminat tutarı 30 milyon dolar olarak belirlenirken, özelleştirme kapsamında, İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları satılacak.

Aydın Demir/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde