Sun Express Sabancı’nın oluyor

Sun Express Sabancı’nın oluyor

“Sektörde birleşmeler yaşanacak. 3-4 havayolu kalacak” çıkışı ile dikkati çeken Pegasus"un patronu Ali Sabancı, Sun Express için pazarlıkta. Açıklamanın hafta sonuna kadar yapılabileceği konuşuluyor

Sun Express Sabancı’nın oluyor
16px
24px
28.11.2006 07:45
ABONE OLgoogle

Havacılık sektörü yeni bir satın alma haberi ile çalkalanıyor. Önceki gün sektörle ilgili önemli açıklamalar yapan Ali Sabancı"nın Sun Express"i satın almak üzere görüşmeleri son aşamaya getirdiği, tarafların bu haftasonuna doğru satın alma haberini duyurabilecekleri konuşuluyor. Yaş ortalaması 7.5 olan 12 uçaklık filoya sahip Sun Express"in yüzde 50"si THY"ye, yüzde 50"si ise Alman Lufthansa"nın kardeş şirketi Condor"a ait bulunuyor.

16 uçakla hizmet veren Pegasus Hava Yolları"nın Başkanı Ali Sabancı, önceki gün yaptığı açıklamada havada rekabetin abartıldığını, konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu belirtmişti. Ali Sabancı sektör ile ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Her konuda olduğu gibi havacılık sektöründeki rekabette de kantarın topuzunu kaçırdık. Talepten hızlı bir şekilde arz cephesinde gelişmeler yaşandı. Sektörde birleşmeler kaçınılmaz. 18 yerine 3-4 havayolu kalır. THY"nin dışında 40-50 uçaklık filosu olan havayolu şirketleri ortaya çıkar.”

Sun Express, Alman havayolu Lufthansa ile Türkiye"nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY) arasında 1989 yılında imzalanan anlaşmayla kuruldu. İlk etapta charter uçuşlarıyla Türk turizmine hizmet etmeye başlayan Sun Express, 2 Nisan 1990"da Frankfurt"tan Antalya"ya ilk seferini gerçekleştirdi.

Sun Express halen 7.5 yaş ortalamasına ve toplam 2.363 yolcu kapasitesine sahip, tamamı Boeing"lerden oluşan 12 uçaklık filoyla hizmet veriyor. Şirket 125 binin üzerinde uçuşla 12.8 milyon yolcu taşıdı. 2005 yılında, dış hatlarda taşıdığı 1.7 milyon yolcu ile bu alanda Türkiye"nin üçüncü büyük havayolu şirketi oldu. Sun Express, 26 Mart 2006"da başladığı iç hat seferlerinde İzmir"den 360 bin yolcu taşıdı. Antalya"dan taşınan iç hat yolcusu sayısı ise 95 bini geçti.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde