SPK'dan Erdemir'e uyarı

SPK'dan Erdemir'e uyarı

SPK BAŞKANI CANSIZLAR, ERDEMİR'E ÇUKUROVA-KEPEZ'İ HATIRLATARAK UYARDI.

SPK'dan Erdemir'e uyarı
16px
24px
09.08.2006 12:08
ABONE OLgoogle

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, muhasebe standardı setinde değişiklik yaparak 2005 yılı kârını düşük seviyeden açıklayan Erdemir’e Çukurova-Kepez örneğini hatırlattı. Başkan Cansızlar, 20 yıl önce de Çukurova-Kepez şirketinin bilanço değişikliği yaptığını, kendilerine süre verilmesine rağmen değişikliğe gitmemeleri üzerine bilançoyu SPK’nın açıkladığını söyledi.

CEZA GÜNDEMDE: SPK Başkanı Cansızlar, SPK’nın kararlarına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal başvurularında bulunan ancak bu girişimleri yargıdan dönen Erdemir yönetimine yeni bilanço açıklamaları için tanıdıkları 11 Ağustos tarihinin kritik önem taşıdığını söyledi. Erdemir'in 2005 yılı ve 2006'nın ilk 6 ayını kapsayan dönemlere ilişkin yeni bilançoyu bu tarihe kadar açıklamaması halinde, SPK’nın bağımsız denetim şirketlerince hazırlanmış bilançoları kamuoyuna açıklayacağını bildiren Cansızlar, “Bu tarih geldiğinde hem bilanço açıklarız hem yasa gereği Erdemir’e idari para cezası keserizî dedi. Cansızlar, kesilebilecek cezanın miktarına ilişkin ise “Bu tür durumlarda yasa gereği maktu 50 bin YTL ceza kesebiliyoruz. Ancak, bu cezaların arttırılması gerekiyor" dedi.

KÜÇÜK YATIRIMCI: Başkan Cansızlar, Erdemir'in 11 Ağustos’a kadar yeni bilançoyu yayınlamaması durumunda küçük yatırımcılar için yeni bir hakkın doğacağına da işaret ederken, şunları söyledi: “Böyle bir durumda SPK, açıklanması gereken bilançoyu açıklayacak ve bunun sonucunda da hissedarlar aradaki farktan doğan alacaklarını tahsil etmek üzere dava yoluna gidebileceklerdir. Küçük yatırımcı bizim açıklayacağımız bilançoyu baz alarak hakkını arayabilir.î dedi.

ÖİB dava açmıştı
Erdemir’i özelleştirme yoluyla OYAK Grubu’na satan ancak altın hisse hakkını elinde bulunduran Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) bilanço kararının açıklandığı Ankara’daki genel kurulda toplantı tutanağına itirazi kayıt koydurmuş ve hemen ardından da 35 milyon YTL’lik kâr payı kaybına yol açtığı gerekçesiyle Erdemir yönetimi hakkında dava açarak bilançonun düzeltilmesini istemişti. Yapılan hesaplamalara göre, Erdemir’in bilanço değişikliği nedeniyle ÖİB’in yanı sıra Türkiye Kalkınma Bankası’nın 2.9 milyon YTL, 200 bin civarındaki küçük yatırımcının da 35.7 milyon YTL zarara uğradığı belirtiliyor.

Erdoğan Süzer/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde