SP'den Akşam'a: Öğren de gel...

SP'den Akşam'a: Öğren de gel...

Akşam gazetesinin bugünkü manşeti, SP yönetimini isyan ettirdi. İşte Kutan'ın zehir zemberek açıklaması....

SP'den Akşam'a: Öğren de gel...
16px
24px
05.01.2007 18:25
ABONE OLgoogle


Uluslarası literatürde geçen bir ifadeyi Akşam farklı yorumlayınca SP'den zehir zemberek bir açıklama geldi. SP Genel Merkezi'nden yapılan açıklama aynen şöyle:

5 Ocak 2007 tarihli Akşam gazetesinde manşette yer alan “Gaz Kesintisi Allah"ın işi” haberi için Recai KUTAN tarafından aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığım döneminde, doğalgaz temini ile ilgili olarak “hiçbir ülkeye %30 dan daha fazla bağımlı olunmaması” kararını vermiştim.

Bu anlayışla ABD"nin ısrarla karşı çıkmasına rağmen İran"la 1996 yılında bu gaz anlaşması imzalandı. Diğer alternatif kaynaklar olarak, Azerbaycan"la, Türkmenistan"la, Irak"la, Mısır"la, Yemen"le, Nijerya ile ön anlaşmalar imzalanmıştır.

Şu anda Türkiye, doğalgaz temini bakımından Rusya"ya %60 dan daha fazla bağımlı durumdadır. Sadece gaz alımında değil, bütün milletler arasındaki hukuki anlaşmalarda insanların kontrolü dışındaki olaylar ve gelişmeler için, “Acts of God” “mücbir sebepler” maddesi de yer almaktadır. Bütün sözcüklerde “Acts of God” mücbir sebep karşılığı bir deyim olarak kullanılmaktadır. Bütün sözlüklerde bu deyim yer almaktadır.

Misal olarak :

İngilizce – Türkçe deyimler sözlüğünde :
İngilizce : acts of god
Türkçe : Mücbir sebep

Açıklama : Deprem, volkanik patlama, vb. gibi ortaya çıkışı ve sonlandırılması kişinin elinde olmayan olaylar sıklıkla yasal metinlerde örneğin yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile ilgili bir muafiyet koşulu olarak kullanılır.

Redhouse Dictionary – American"da :
Acts of God : İcbar edici sebep, insan kudretinden üstün afet,

İngilizce – Türkçe Redhouse"da
Acts of God : İcbar edici sebep, mücbir sebepler

Oxford Turkish – English Dictionary"de
Mücbir sebep : Acts of God, Reason of force majore
Şeklinde açıklamalar yer almaktadır.

Görülüyor ki “Acts of God” milletlerarası antlaşmalarda “mücbir sebep” karşılığı olarak kullanılmaktadır.

Hal böyleyken, bu gerçekler göz ardı edilerek kullanılan ciddiyetten uzak bu manşetle, zihinler bulandırılmaya çalışılmıştır. 

İşte o haber.... Gaz kesintisi Allah'ın işi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde