Şişmanlıkta ezberleri bozan araştırma

Şişmanlıkta ezberleri bozan araştırma

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, şişmanlıkta “Vücut Kitle İndeksi”nin temel alınmasına karşı çıkan uzmanlar, “Kilolu kişinin sağlığının ölçümünde tansiyon, kolesterol ve insülin direnci baz alınmalı” dedi.

Şişmanlıkta ezberleri bozan araştırma
16px
24px
13.06.2024 09:54Güncelleme: 13.06.2024 09:58
ABONE OLgoogle

 

Günümüzde şişmanlık ölçümlerinde “Vücut Kitle İndeksi” (VKİ) temel alınıyor. VKİ 25’i geçerse şişman sınıfına giriyorsunuz ve genellikle “sağlıksız” olarak değerlendiriliyorsunuz. Obez kişilerin zayıflaması için yapılan mide kelepçesi ameliyatlarında da VKİ’ye bakarak karar veriliyor. Ancak şimdi bazı uzmanlar, bir şişmanın sağlıklı olup olmadığına dair VKİ odaklı bakarak karar vermenin yanıltıcı olduğunu ve bunun modasının geçtiğini savunuyor. ABD’de Augusta ve Georgia üniversiteleri tarafından yapılan araştırmanın raporunda, “VKİ’nin sınırlamaları var; kas ile yağ arasında ayrım yapmaz ve yaş, cinsiyet, vücut kompozisyonu gibi faktörleri dikkate almaz” deniliyor.

‘YANILTICI OLABİLİYOR’

Bu akademisyenlere göre, VKİ ile hareket edildiğinde kas kütlesi yüksek olan bir kişi fazla kilolu veya obez olarak sınıflandırılabilirken, kas kütlesi düşük ancak vücut yağı yüksek olan biri “sağlıklı kilo” kategorisine girebiliyor. Bu basitleştirme de kişinin sağlığına ilişkin yanıltıcı değerlendirmelere yol açabiliyor. Uzmanlar, kişilerin sağlığı konusunda VKİ tespitinden daha önemli olan kan basıncı, kolesterol seviyesi ve insülin direnci gibi daha kapsamlı sağlık kriterlerine göre hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. Akademisyenler, “Odak noktası VKİ’den tansiyonu, insülin direncini ve kolesterol seviyesini içeren kardiyometabolik sağlığın objektif ölçümlerine yönelmeli. Bu göstergeler, sağlık risklerini çok daha iyi tahmin ediyor” dedi.

VKİ NEDİR?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanıyor. Sonuç 25’ten büyükse, fazla kilolu kabul ediliyorsunuz. 18,5 ile 24,9 arasındaki VKİ, normal kiloyu gösteriyor. 18,5’in altındaki VKİ ise zayıflığın göstergesi oluyor. Yeni araştırmayı yapan ekipten Doç. Dr. Kearney Gunsalus, “Doktorların VKİ’ye bakarak hastalarının sağlıklı olup olmadığına karar verme konusunda değişiklik yapması gerekiyor. Ana akım tıp, hâlâ kiloyu sağlıkla ilişkilendiriyor. Ama VKİ’yi aşsa da kişi sağlıklı olabilir. Herkes sağlıklı olabilir, tek ölçü VKİ değil” dedi.

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde