Şirketler artık kara kuşaklı yöneticiler arıyor

Şirketler artık kara kuşaklı yöneticiler arıyor

Yeşil kuşak, kara kuşak, uzman kuşak, şampiyon... Bu tanımların hepsi artık çalışanların şirketteki rollerini ifade etmek için kullanılıyor. Özellikle ABD'de çok yaygın olan sistemde..

Şirketler artık kara kuşaklı yöneticiler arıyor
16px
24px
29.04.2006 11:38Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

İşte mükemmeliyetin yeni simgesi kara ve yeşil kuşak çalışanlar.  6 Sigma sistemiyle yüze yakın çalışanını kuşak sahibi yapan Bosch Türkiye'nin yakaladığı performans sonucu, Almanya ve Çek Cumhuriyeti de fabrikalarındaki sorunları çözmeleri için Türkiye'den acil olarak çalışan desteği istedi.

Yeşil kuşak, kara kuşak, uzman kuşak, şampiyon... Bu tanımların hepsi artık çalışanların şirketteki rollerini ifade etmek için kullanılıyor. Özellikle ABD'de çok yaygın olan sistemde, General Electric gibi şirketler 6 Sigma modelinin üst mertebesi sayılan kara kuşak sertifikasını işe alım ve terfilerde MBA diplomasının muadili kabul ediyor. Türkiye için henüz yeni bir model olsa da, şu anda 700'e yakın sertifikalı kara kuşak, bunun birkaç katı da yeşil kuşak çalışan var. Bu kişiler üretimden pazarlamaya, satışa kadar şirkette karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmekle görevli. 5 aya yayılan uygulamalı bir eğitimin ardından şirketteki her türlü hatayı sıfıra indirmekle yükümlü olan çalışanlar, mesailerinin yüzde 30'undan yüzde 100'üne kadar değişen oranlarda enerjisini bu alana yöneltmek zorunda. 2002 yılında 6 Sigma metodolojisini uygulamaya başlayan Bosch da, sistemin Türkiye'deki öncü ve en iyi uygulayıcılarından biri. Elde edilen performans ise, Bosch Türkiye'yi tüm diğer ülkeler arasında zirveye taşımış durumda. Maliyetlerdeki düşüş, hata paylarının ve kayıpların minimuma indirildiği Bosch Türkiye fabrikası, Bosch'un 130 milyon euroluk yeni yatırımını Türkiye'ye kaydırma kararı almasını sağladı. Türkiye'de elde edilen iyileştirme sürecini izleyen Brezilya, Fransa, Almanya ve Çek Cumhuriyeti fabrikaları da aynı uygulamayı hayata geçirmekle kalmadı, bu fabrikalardaki sorunları çözmek için de Türkiye'den çalışan desteği istedi.

6 Sigma ile maliyetler düşüyor

Şu anda Bursa'daki üretim fabrikası ile İstanbul'daki satış ofisinde toplam 4 binin üzerinde çalışanıyla birlikte 6 Sigma Modeli'ni uygulayan Bosch, 27 kara, 68 yeşil, bir de uzman kuşak çalışan yetiştirmiş durumda. Direktörlerden tepe yönetimine kadar tüm yöneticiler ise, sisteme entegre olabilmeleri için bu eğitime tabi tutulmuş. Sistemin uygulanmasından sorumlu Aydın Kuzaltı da yeşil kuşak sahibi bir yönetici. Bosch Kalite Yönetimi ve Metotları Departman Müdürü Kuzaltı, 6 Sigma Modeli'ni hayata geçirme kararının nedeninin şirkette problem yaşanması değil, aksine mevcut süreçlerin daha da iyileştirilmesi olduğunu söylüyor.

1996 yılından beri uyguladıkları iş mükemmelliği modeliyle müşteri bazında da tek haneli hata oranlarına gerilemiş olduklarını ifade eden Kuzaltı, "Müşteride sağlanan başarıdan sonra içeride verimliliği artırma arayışına girdik. Pazardaki rekabet ortamı nedeniyle, maliyetleri düşürme, üretim süreci hatalarını minimuma indirme, sadece teknik değil, idari alanda da verimi yükseltmeyi amaçladık" diyor.

Çalışanları eğiterek her türlü problemi çözebilecek silahlarla donattıklarını söyleyen Kuzaltı, böylece dışarıdan destek almadan karşılaşacakları sorunların kendi başlarına üstesinden gelmelerinin sağlandığını ifade ediyor. Bosch Türkiye'de bu amaçla problemlerin giderilmesi ve mevcut süreçlerin iyileştirilmesi amacıyla üretim ve üretim dışı alanlarda 150 proje yürütülmüş. Bu projeler sonunda ise, stok maliyetleri yüzde 70, uçak sevkıyatı maliyetleri ise yüzde 50 oranında azaltılmış. Üretimden kayıplarda ise yüzde 50'ye varan iyileştirme gerçekleştirilirken, hatalı parça oranı da yüzde 70, montaj hatlarında kayıplar ise yüzde 50 oranında düşmüş.

Bosch'un kara kuşak çalışanları Türkiye'ye yatırım kararı getirtti

Yakalanan bu başarı karşısında ise, Bosch Türkiye diğer ülkelere örnek o

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde