Şirketle ajans ihtilafa düştü faturayı reklam veren ödedi

Şirketle ajans ihtilafa düştü faturayı reklam veren ödedi

Ürün ve hizmetlerinin hedef kitleye en etkili bir şekilde ulaştırılması için reklam ve ilan veren şirketler, bazen sürprizlerle karşılaşabiliyor.

Şirketle ajans ihtilafa düştü faturayı reklam veren ödedi
16px
24px
26.12.2006 10:35
ABONE OLgoogle

 Reklamı yayınlayacak kuruluş ile ihaleyi alan ajansın anlaşmazlığa düşmesinin bedelini reklam veren ödüyor. 
 
 Türk Hava Yolları ve Beşiktaş Kulübü'nün, bir süredir birlikte çalıştığı reklam ajansları ile yollarını ayırması, uçaklarda ve İnönü Stadı'nda tanıtımı yapılan şirketleri mağdur etti. Yıllık reklam ve tanıtım planlarını da altüst etti. Konuyla ilgili çok sayıda şikayetle karşılaşan Reklam Verenler Derneği ise mağdur şirketlerin ortak hareket ederek çözüm bulmalarını tavsiye ediyor.

Radyo, televizyon ve internette verdikleri reklamlarla milyonlarca kişiye ulaşan şirketler, belirli bir kitleye hitap eden kurumlarla da anlaşma yaparak, ürünlerine farklı kesimlerdeki kimselerin de dikkatini çekmek istiyor. Spor dalları ve havacılık, bu konuda öne çıkıyor. Son model görüntüleme sistemleriyle donatılan statlar, oyun sahaları ve uçaklardaki özel gösterimlerde ürünlerin reklamları yapılıyor.

Şimdiye kadar TV, gazete, dergi, radyo ve billboardları süsleyen reklamlar, son yıllarda uçak içi görüntülü alanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Her ne kadar reklam ücretleri yüksek olsa da yayınlanan reklamın geniş kitlelere ulaştırılması tarafları memnun ediyor.

Ancak THY ve Beşiktaş Kulübü yönetimi ile çalıştıkları reklam ajansı arasındaki ihtilaf yüzünden geçen ay stadyumlar ile uçaklardaki reklamların kaldırılması ciddi bir krize yol açtı.

Ücreti peşin ödeyen şirketlerin reklamı yayın tarihi sona ermeden uçaklardaki ekranlar ile statlardan kaldırıldı. Edinilen bilgiye göre bazı uçaklarda kabin içi görüntülü sistem bulunmaması, bazılarında da teknik arıza yaşanması üzerine reklamları toplayan Enerji Medya adlı ajans ile reklam verenler karşı karşıya geldi. Reklamların uçaklarda yayınlanmadığını öğrenen birçok şirket para ödemeyince maddi sıkıntı yaşayan Enerji Medya da THY ile sözleşmesini yenilemedi. Ajans yetkilileri, reklamların parasının yüzde 40'ını da kasalarından ödemek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

THY'nin gerekçesi teknik arıza

"THY bu işte bir türlü standart sağlayamadı. Bu yüzden güvenimizi zedeledi. Açılan yeni ihaleye de girmekten vazgeçtik." diyen yetkililerin verdiği bilgiye göre ayda 19 firmanın reklamı yayınlanması gerekirken, bazı dönemlerde reklamlar hiç gösterilmedi, bazen de uçuşlar gerçekleşmedi. THY ise yayınlanmayan reklamları 'teknik arıza'ya dayandırıyor.

Kiralık uçaklarda airshow sisteminin bulunmadığına dikkat çeken şirket, sözleşmelerde reklamların tüm uçaklarda yayınlanmayacağının da belirtildiğini ifade ediyor. Bu arada THY'nin yenilediği airshow ihalesini, Cordis Group'a ait Diskus şirketi kazandı. 1 Şubat'tan itibaren uçaklardaki elektronik reklamları yayınlamaya başlayacak Diskus, 1 yıllık anlaşma karşılığında 110 bin dolar ödeyecek. Uçaklarda ücretsiz dağıtılan aylık Skylife dergisini de aynı şirket çıkarıyor.

1. Lig'in dört büyüklerinden Beşiktaş Kulübü de 1,5 yıl önce İnönü Stadı'nın reklam panoları için anlaştığı Aktif Tanıtım ile 5 yıllık sözleşmesini tek taraflı feshetmişti. Beşiktaş'a geçen sezon yaklaşık 2 milyon 150 bin dolar para kazandıran ve elektronik panolar başta olmak üzere stada 3 milyon dolarlık yatırım yapan Aktif Tanıtım 3,5 yıllık mukavelesini göz önünde bulundurarak tek taraflı sözleşme feshinden dolayı Beşiktaş'ı mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Her iki tarafın yetkilileri, açıklama yapmaktan ise kaçınıyor.

Mustafa Gün/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde