'Silahla saldırana silahla cevap'

'Silahla saldırana silahla cevap'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya'ya giderken teröristlere sert mesajlar verdi...

'Silahla saldırana silahla cevap'
16px
24px
07.10.2008 16:18
ABONE OLgoogle

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadele konusunda askere, polise ve emniyet güçlerine güveni sarsmamak gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül, Finlandiya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'ndan düzenlediği basın toplantısında Aktütün Karakolu'na yapılan saldırı ve terörle mücadele konusunda soruları cevapladı.

Saldırının ardından terörle mücadele için alınması düşünülen yeni önlemler konusundaki bir soru üzerine Abdullah Gül, "Terörle mücadele süreci dinamiktir. Tecrübeler, gelişmeler neyi gerektiriyorsa önlemler alınır." dedi.

Silahlı saldırılara karşı silahla mücadele edileceğini kaydeden Gül, "Ama demokrasiye inancımız kaybolmamalıdır. Demokrasi terörü izole eder. Kararlılığımız tamdır." diye konuştu.

Saldırının terör örgütünün üst üste darbelere aldığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken Gül, "Bunlar karşılıksız kalmayacak. Terörle mücadelede yeni teknikler olabilir, önlemler gözden geçirilebilir." ifadesini kullandı. Saldırıdan sonra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kendisini aradığını dile getiren Gül, Irak hükümetinin de saldırıyı kınadığını hatırlattı.

Abdullah Gül, Irak yönetiminin, ülkesi içinde hala kontrol edemediği noktalar olduğunu vurgulayarak, Bağdat'tan gerekli olan bütün önlemleri en kısa sürede almasını istediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütü PKK'nın Türkler için de Kürtler için de bela olduğunu ve herkesten samimi bir işbirliği beklediklerini kaydederek, "Irak ile Türkiye ilişkilerini zehirlemek isteyenler var. Enerji hatları, boru hatları Türkiye'den geçmesin isteyenler var. Irak ile Türkiye arasında tarihten gelen ilişkiler devam etmesin isteyenler var." diye konuştu.

Son saldırıda ABD ile Türkiye arasındaki anlık istihbarat paylaşımının sekteye uğradığıyla ilgili eleştirililerin hatırlatılması üzerine Abdullah Gül, "Bu tür mücadelenin psikolojik bir yanı vardır. Düşmanı sevindirmemek lazım." dedi. Gerekli incelemelerin ilgili kurumlar tarafından yapılacağına ve yapıldığına dikkat çeken Gül, "Askerimize, polisimize ve emniyet güçlerine güveni sarsmamak gerekir." şeklinde konuştu.

Eskişehir'deki şehit cenazesinde kendisini yuhalayan bir vatandaşa verdiği tepkisini hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: "Bunlar, halkın tepkisi değil. Örgütlenerek gelmiş bir grubun şehide saygısızlığıdır. Bunlar düşmanı sevindirecek davranışlardır. Halk da bu kişilere tepki göstermiştir. Bu yapılanlar, şehide ve ailesine yapılmış saygısızlıktır."

Basın toplantısının ardından Finlandiya'ya hareket eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanvekili Meral Akşener tarafından uğurlandı. Finlandiya'nın ardından Estonya'ya geçecek olan Cumhurbaşkanı, 11 Ekim'de Türkiye'ye dönecek. Abdullah Gül, temasları kapsamında başta AB ilişkileri olmak üzere, ekonomi, ticaret, kültür, güvenlik, bilim-teknoloji ve diğer alanlardaki işbirliği imkânlarını ele alacak. Tarafları ilgilendiren güncel bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde