Şiddet karşıtı suikastçı Juraj Cintula

Şiddet karşıtı suikastçı Juraj Cintula

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya silahlı saldırıda bulunan kişinin 71 yaşındaki Juraj Cintula olduğu belirtildi.

Şiddet karşıtı suikastçı Juraj Cintula
16px
24px
17.05.2024 07:33Güncelleme: 17.05.2024 07:36
ABONE OLgoogle

Cintula’nın, eski bir güvenlik görevlisi olduğu ve aynı zamanda edebiyatla ilgilendiği, üç şiir kitabı yayımladığı ifade edildi. Zanlının ayrıca Slovak Yazarlar Derneği üyesi olduğu ve bu yılın başlarında Levice’de bir edebiyat kulübü kurduğu bilgisi verildi.

Markiza TV’nin haberine göre, 2016 yılında bir alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Juraj Cintula, narkotik maddelerin etkisi altında olan bir genç tarafından saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştı. Bu olay sonrasında psikolojik rahatsızlık yaşayan Cintula, aynı yıl içinde “Şiddete Karşı Hareket” adlı bir grubun oluşumunu başlattı.

Who is Juraj Cintula, the 71-year-old poet suspected of shooting the  Slovakian PM?

Cintula’nın başlattığı “Şiddete Karşı Hareket”, şiddetin her türlüsüne karşı çıkarak savaşlardan aile içi şiddete kadar geniş bir yelpazedeki şiddet türlerine karşı duruşunu sergiliyor. Hareketin resmi kaydı için imzalar toplayan Cintula, “Şiddet genellikle insanların bir vahşi tepkisidir, durumdan duyulan memnuniyetsizliğin bir ifade biçimidir. Memnuniyetsiz olabiliriz, ama şiddete başvurmamalıyız!” diyerek şiddete karşı olan tutumunu açıkça belirtti.

Juraj Cintula’nın şair kimliğiyle birlikte “Şiddete Karşı Hareket” grubunu kurması ve şiddetin her türlüsüne karşı duyarlılık göstermesi, Slovakya’da ve uluslararası platformlarda dikkat çeken bir konu oldu. Başbakan Fico’ya yönelik gerçekleştirilen saldırının ardında Cintula’nın olması, kamuoyunda şaşkınlık yarattı ve olayın ardındaki motivasyonlar merak konusu oldu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde