Serdengeçti, Çankaya için uyardı

Serdengeçti, Çankaya için uyardı

Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti ekonomide yaşanan çalkantının cumhurbaşkanlığı tartışmalarıyla da ilintili olduğunu savundu ve meşruiyet uyarısında bulundu.

Serdengeçti, Çankaya için uyardı
16px
24px
28.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

TOBB ve Müteahhitler Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği Güncel Ekonomik ve Siyasal Gelişmeler panelinde konuşan Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti ekonomide son dönemde yaşanan çalkantının cumhurbaşkanlığı tartışmalarıyla da ilintili olduğunu savundu ve meşruiyet uyarısında bulundu. Serdengeçti şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaların da ekonomik çalkantıda etkisi vardı. 1950'lerin sonunda Celal Bayar üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilirken meşruiyet tartışması yaşandı. 'Parlamentoda çoğunluğum var' diyebilirsiniz. Bayar, merhum Özal hatta 9. Cumhurbaşkanımız böyle seçilmiştir. Ancak sonrasındaki tartışmalar baş ağrıtmıştır."

FAİZ ARTIRIMINI SAVUNDU
Serdengeçti bir soru üzerine Merkez Bankası'nın 20 Temmuz da aldığı çeyrek puanlık faiz artırım kararı içinde şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu yıl enflasyon hedefinde sapma olacağı artık anlaşılıyor. Merkez Bankası gelecek yıla odaklanıyor. 2007'de enflasyon hedefi yüzde 7 bekleyişler ise yüzde 3.5-7 aralığında bu durum Merkez Bankası'nı temkinli, aşırı tedbirli olmaya zorluyor."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde