Saran, Doğu'ya talip!

Saran, Doğu'ya talip!

Saran, "Biz Güneydoğu'da büyük firsatlar görüyoruz" dedi. İşte yatırım hedefleri..

Saran, Doğu'ya talip!
16px
24px
18.05.2008 08:39
ABONE OLgoogle

Hacer Gemici'nin röportajı

Tunceli ve Şırnak'ta santral kurmayı da hedeflediklerini söyleyen Saran, "Biz Güneydoğu'da büyük firsatlar görüyoruz" dedi Medya, sağlık, savunma sanayisi ve turizm sektörlerine enerjiyi de ekleyen Sadettin Saran, Güneydoğu'nun elektrik dağıtımını istiyor..

Bir dönem Fenerbahçe'nin gelecekteki başkanı olarak bakılan, son aylarda ise ABD başkan adayları ile yaptığı görüşmelerle gündeme oturan işadamı Sadettin Saran, 'enerjide büyüme' kararı aldı. Savunma sanayisi, medya, sağlık ve turizm alanlarında faaliyet gösteren Saran, Şırnak ve Tunceli'de elektrik üretmek istediğini ifade ederken, bu bölgelerin elektrik dağıtımına da talip olacaklarını açıkladı. Bu süreçte yanlarında yabancı bir grubun da olacağını kaydeden Saran, "Çok önemli bir kuruluş ile ön anlaşma yaptık. Dağıtımda dünya devi bir grupla bizi göreceksiniz" dedi.

Annesi ABD'li olan Sadettin Saran, burslu okumak için gittiği ABD'den döndüğünde artık işadamıydı. ABD'de sporcu kimliği ile birçok kişiyle tanıştığını anlatan Saran, "Makine mühendisliği bölümünü okudum, bir süre de mühendis olarak çalıştım. Ama hayalim Türkiye'ye işadamı olarak dönmekti. Birkaç tane spor programının temsilciliği ve yayın hakkını alarak döndüm" derken Fenerbahçe'den ABD başkan adayları ile yaptığı görüşmelere, enerji sektöründen, turizme kadar birçok konudaki düşüncelerini anlattı.

FİNANSMAN HAZIR
* Saran Holding'in adını son yıllarda birçok alanda duyuyoruz. Siz hangi sektörlerde büyüme hedefindesiniz? Kendinize nasıl bir yol çizdiniz?
Bizim öncelikli sektörümüz enerji olacak. Şu anda 55 mw'lik lisansımız var. Bu rakamı 2009-2010 yılında 200 mw'ye çıkarmayı planlıyoruz. Rüzgar santrali ve HES'lerde (hidroelektrik santral) büyümek istiyoruz. Bunların birçoğunu da Güneydoğu'da yapmayı hedefliyoruz. Mesela Tunceli ve Şırnak ilgi alanımız içinde. Bu sırada Avrupa'da 2-3 ayrı firma ile flört ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bu bölgeye yönelik çalışmalarımızı göreceksiniz.

* Güneydoğu terörün de etkisi ile çok fazla yatırımdan çok fazla pay alamayan bir bölge. Siz burada nasıl fırsatlar görüyorsunuz?
Özellikle Güneydoğu'da elektrik dağıtım ihaleleri ile de yakından ilgiliyiz. Bunun için yabancı dev bir grup ile ön anlaşma bile yaptık. Güneydoğu'da biz gelişme imkanının çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz ve orada daha da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Güneydoğu'da birkaç bölgede elektrik dağıtımı için teklif vermek istiyoruz.

* Türkiye'nin enerjiye ihtiyacı olduğu, ancak yatırım iklimi oluşmadığı söyleniyor. Yabancılarla görüşmeler sırasında bu konuda zorlanıyor musunuz?
Biz daha çok HES ve rüzgâr santralleri ile ilgileniyoruz ve burada da alım garantisi var. Bu nedenle, doğrusu, yabancı finans kurumları ile bir sıkıntı yaşamıyoruz. Şimdiden finans ayağını da sağlama aldık zaten. Bu konuda da yabancı bir banka ile anlaştık.

* Sağlık, turizm, enerji, medya, yayıncılık gibi birçok alanda varsınız. Saran Holding deyince biz ne kadar bir büyüklüğü algılamalıyız?
ABD'li ortağımızla aldığımız Cedok ile birlikte bu yıl 350 milyon dolarlık bir ciroyu yakalayacağız. Bunun 175-200 milyon dolarlık kısmı Cedok'tan gelecek.

'Fenerbahçe defterini kapatmadım'

* Fenerbahçeli kimliğinizle biliniyorsunuz. Uzun süredir yönetimin dışındasınız, geri dönüş veya başkanlık gibi hayalleriniz halen var mı?
Fenerbahçe'den ayrılalı yaklaşık dört yıl oldu. Buna rağmen halen bana Fenerbahçe'yi soruyorlar. Ciddi bir teveccüh görüyorum. Sorunuzuna yanıt verirsem, evet niyetim var.

* Fenerbahçe'nin kaçan şampiyonluğu için ne düşünüyorsunuz? Yönetimin başarısızlığı olarak mı görüyorsunuz?
Şampiyonluğun son dakikada kaçması bizi üzdü tabii. Aslına bakarsanız Avrupa'da bir başarı var. Avrupa'daki başarıyı kim sahipleniyorsa ŞSüper Lig'deki başarısızlık da bence onundur.

* Size yönelik bir diğer eleştiri de Galatasaraylı Mehmet Cansun'un oğlu ile birlikte iş yapmanızdı, hiç pişmanlığınız oldu mu bu konuda?
Evet bir zamanlar büyük eleştiri aldım bu yüzden. Ancak, ortak bir iş yapılmadı aslında, bir proje için bir araya gelindi ve bitti. Ben şeffaf biriyim, istesem başka bir isimle de böyle bir projeyi yürütebilirdim. Ama bunu yapmadım. Hiçbir şekilde bu iş yüzünden pişman olmadım. Ben Fenerbahçe yönetiminde yer aldıysam, bunun nedeni başarılı bir işadamı olmam ve kendi kulvarımda iyi olmamdı. Yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum doğrusu.

'Hillary Clinton, Ermeni lobisinin etkisinde kalmış'

* ABD'deki başkanlık seçimleri öncesinde başkan adayları ile temaslarda bulundunuz. Clinton'a bağış bile yaptınız. Neden siz ve bu görüşmeler sırasında hangi konuları gündeme getiriyorsunuz?
Ben uluslararası iş yapan, dolayısı ile ABD'de ilişkileri olan biriyim. ABD bugünkü gücü itibarıyla Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren bir ülke. Yeri gelince gölgesini görmek dahi istemediğimiz, yeri gelince de katkısını kabul ettiğimiz bir ülke. Ben şimdiye kadar hiç olmamış bir şeyi yapma peşindeyim. İlk temasımı da Hillary Clinton ile yaptım. Ziyaretimde bana Ermeni lobilerinin bu yıl içinde kendisini dört-beş kere ziyaret ettiğini ifade ederek, 'Türkiye'den gelen ilk kişi sizsiniz' dedi. Görüşmelerim sırasında anladım ki, Ermeni Lobisi'nin de etkisi altında kalmış. Şimdi ne zaman istersem bir telefon edip uygunsa gidip görüşebilirim. Bir diğer aday John McCain ile de görüştüm. Haziran gibi Barack Obama ile buluşacağız. Her ne kadar Obama önde görünüyorsa da bana göre henüz bu iş ortada. Türkiye'de yaşayan bir işadamı olarak ben bu görüşmelerin gerekli olduğuna inanıyorum.

* Bir röportajınızda 45 yaşından sonra siyasete atılacağınızı söylemiştiniz. Bu görüşmeler bir ön hazırlık mı?
Esasında çok fazla siyasi konularda konuşmak istemiyorum ama, bu sorunuzun yanıtı 'hayır'. Bana kalırsa başka işadamlarımızı da bu konuda çalışma yapmalı. Çok geç atılan adımlar bunlar.

Antalya'da bir otel kuracağız

* Çek Cumhuriyeti'nin en önemli seyahat şirketi Cedok'u satın alarak turizme de adım attınız. Büyüme planlarınız neler?
Cedok'la geçen yıl 450 bin kişi seyahat etti. Çek Cumhuriyeti'nde 45, Avrupa'da 50 ofisi var. Biz İstanbul'da da bir ofis açma niyetindeyiz. Türkiye'ye 50 bin turist getirmek istiyoruz. İleriye dönük olarak da Güney'de, Antalya'da bir otel projemiz var. Sıfırdan da yapabiliriz, var olan bir oteli de satın alabiliriz. Şimdilik proje aşamasında. Türkiye bu yıl turizmde çok iyi bir dönem yaşıyor. Ancak halen potansiyelinin altında turist aldığına ben inanıyorum.

Gülü seven dikenine katlanır
İŞADAMI Sadettin Saran son aylarda en çok magazin basınının ilgisini çekiyor. Ünlü sanatçı Hülya Avşar ile beraberliği nedeniyle adı sık sık magazin basınında yer alan Saran, "Bu yoğun ilgi sizi yoruyor mu?" sorumuza, "Evet. Ama gülü seven dikenine katlanır" yanıtını veriyor.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde