Sabancı'dan MB eleştirisi

Sabancı'dan MB eleştirisi

GÜLER SABANCI, MERKEZ BANKASI'NDA YAŞANAN ATAMA SORUNUNU ELEŞTİRDİ.

Sabancı'dan MB eleştirisi
16px
24px
30.03.2006 12:59
ABONE OLgoogle

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Merkez Bankası Başkanlığı konusunda, 'Türkiye'nin hiç ihtiyacı olmayan bir belirsizlik yaşadığına inanıyorum. Şu anda böyle bir belirsizlik yaşamaya hiç ihtiyacımız yok' dedi. Sabancı, Carrefour-Sabancı ortaklığının 10. Yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısının ardından, CNBC-E'de katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı.

Bir soru üzerine, Merkez Bankası Başkanlığının çok önemli bir görev olduğunu, bugün elde edilen istikrarda Merkez Bankası'nın çok önemli rolü bulunduğunu vurgulayan Sabancı, şöyle dedi:

'Merkez Bankası'nın görevi fiyat istikrarıdır. Dolayısıyla bu konuda, Türkiye'nin hiç ihtiyacı olmayan bir belirsizlik yaşadığına inanıyorum. Şu anda böyle bir belirsizlik yaşamaya hiç ihtiyacımız yok. Bu süreç maalesef iyi yönetilemedi. Umuyorum ki en kısa zamanda uzlaşma ile asaleten bir başkan atanır.
Şu anda vekaleten bir başkan var. Ben kendisini tanımıyorum, ama iyi bir iktisatçı olduğu söyleniyor. 2.5 yıldır Merkez Bankası'nda. Dolayısıyla vekaleten de olsa işin başında birisinin olması memnuniyet
verici. Ama bir an önce uzlaşma ile asaleten bir Merkez Bankası başkanı atanmasını bekliyoruz.'

Güler Sabancı, Carrefoursa-Gima ortaklığının Temmuz ayında gerçekleşeceğini, Ağustos ayında da Carrefoursa'nın yeni haliyle Borsa'ya kote edileceğini de bildirdi.

BÜYÜK MAĞAZALAR YASA TASLAĞI

Büyük mağazalara ilişkin yasa taslağı konusundaki bir soru üzerine de Sabancı, 'Bu yasayı arada bir diriltip gündeme getirenler kayıtdışını isteyenlerdir. Türkiye için yanlış, gereksizdir. Bu yasa Türkiye için talihsizliktir. Bu taslağın yasalaşacağına, olacağına inanmıyoruz' diye konuştu. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde