Saatte 6 milyon sterlin kaybetti

Saatte 6 milyon sterlin kaybetti

İngiltere'nin en zengin adamı olan ArcelorMittal'in sahibi Lakshmi Mittal, son dört ayda 16 milyar sterlin kayıpla bu ülkenin kredi krizinde en çok para yitiren kişisi haline geldi..

Saatte 6 milyon sterlin kaybetti
16px
24px
07.10.2008 07:47
ABONE OLgoogle

İngiltere'nin en zengin adamı olan Hint kökenli Lakshmi Nivas Mittal, son dört ayda 16 milyar sterlin kaybetti.

Bu da, çelik devi ArcelorMittal'in sahibi Mittal'i kredi krizinde İngiltere'nin en çok para kaybeden kişisi haline getirdi. İngiltere'nin en zengin 10 kişisi ise yapılan hesaplamalara göre kredi krizi ile birlikte varlıklarından toplam 23 milyar sterlini kaybetmiş oldu. 4 Haziran 2008'de Mittal ailesinin hisselerinin toplam değeri 33.2 milyar sterlini buluyordu.

Ancak geçtiğimiz cuma günkü rakamlara göre bu hisselerin toplam değeri 16.6 milyar sterline düştü. Lakshmi Mittal hesaplamalara göre saatte 6 milyon sterlin (14.2 milyon YTL), günde ise 137 milyon sterlin kaybetmiş oldu. İngiltere'deki bir diğer Hint kökenli zengin Vedenta'nın sahibi Anil Agarwal'in varlığı ise 2.7 milyar sterlin eridi.

Öte yandan, Hollandalı şirketler de yılın 9 ayında Amsterdam Borsası'nda toplam 178 milyar Euro değer kaybına uğradı. Merkez İstatistik Bürosu'nun (CBS) verilerine göre, Hollandalı şirketler borsada 2002 yılından bu yana en büyük değer kaybını bu yıl içinde yaşadı. Hollandalı şirketlerin 2002'den bu yana uğradığı değer kaybı toplamının ise 190 milyar Euro olduğu, bunun da şirketlerin borsadaki toplam değerlerinin üçte birine yaklaştığı kaydedildi.

En çok değer kaybına uğrayanların başında finans şirketleri geliyor. Bu şirketler 9 ayda toplam 51 milyar Euro değer kaybetti ve bunlar içinde de 15 milyar Euro ile Fortis ilk sırayı aldı. Finansman şirketleri dışında en çok kaybeden şirketlerin başında ise Royal Dutch Shell bulunuyor. Shell şirketinin kaybı da 50 milyar Euro'ya ulaştı.

ArcelorMittal'in yıllık geliri Türkiye'nin ihracatına yakın

* Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal dünya genelinde toplam 320 bin kişi istihdam ediyor.

* 60 ülkede faaliyet gösteriyor.

* 2007 rakamlarına göre şirketin yıllık geliri 105.2 milyar dolara ulaşıyor.

* 116 milyon ton ham çelik işleyen şirket dünyanın toplam çelik tüketiminin yüzde 10'unu karşılıyor.

* ArcelorMittal, New York, Amsterdam, Paris, Brüksel, Lüksemburg ve İspanya'daki Barselona, Bilbao, Madrid ve Valencia borsalarında işlem görüyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde