Rice baklayı ağzından çıkardı

Rice baklayı ağzından çıkardı

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI RİCE, YENİ BİR ORATADOĞU İÇİN ZAMANIN GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Rice baklayı ağzından çıkardı
16px
24px
25.07.2006 12:30Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Rice, Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmesinden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, yeni bir Ortadoğu için zamanın geldiğini kaydetti. Rice, dün de Lübnan da görüşmelerde bulunmuştu.

HAMAS: RICE İSTENMEYEN KİŞİ
 
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, gece İsrail'e gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı, Filistin topraklarında istenmeyen kişi (persona non grata) ilan etti.

Zühri, Filistin Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Rice'ın ziyaretinin, Ortadoğu'da İsrail-Amerika hegemonyasını güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Zühri, Amerikan hükümetinin İsrail işgalini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda Filistin'e karşı saldırıların aktif bir ortağı olduğunu öne sürdü. Zühri, “Bu gerçek, Arap ve Müslüman ülkelere ABD ile ilişkilerinde bu perspektiften hareket etmeleri zorunluluğunu getiriyor” dedi.

Sami Ebu Zühri, tam bir ay önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması konusunda bir anlaşma olasılığı ile ilgili soruya karşılık, İsrail'i, çeşitli arabulucuların tüm önerilerini reddederek sorun yaratmakla suçladı.

Gece İsrail'e gelen Condoleezza Rice, dün Beyrut'a sürpriz bir ziyarette bulunarak, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile bir araya gelmişti.

İSRAİL: SAVAŞI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ
   
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD Dışişleri Bakanı Rice ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, İsrail'e füze saldırısı düzenleyenlere yönelik sert adımlar atmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

İsrail'in iki haftadır devam eden saldırılarının sivil halk üzerinde açtığı yaraları kapatmak için ABD ile beraber çalışacaklarını kaydeden Olmert, “Kendimizi savunmak için temel hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

Rice da hem İsrailli hem de Lübnanlı sivillerin çatışmalardan zarar gördüklerini söyledi.

İsrail saldırıları neticesinde şu ana kadar 750 bin kadar Lübnanlı evini terk etmek zorunda kaldı.

BM'DEN İSRAİL'E TEPKİ

Birleşmiş Milletler Acil Durum Koordinatörü Jan Egeland, İsrail'in Hizbullahın karargahı olduğu gerekçesiyle Beyrut'un kalabalık bir mahalesini bombalamasına tepki gösterdi. Egeland, İsrail'in yaptığı bu bombardımanın 'insani yasaların ihlali' olduğunu açıkladı.

Böyle bir bombardımanda asker-sivil ayrımı yapmanın zorluğuna dikkati çeken Egeland, birçok hayata mal olan bu olayın güneyde bir çözümü sağlayamayacağını söyledi.

Jan Egeland, dün de İsrail saldırıları nedeniyle yaralanan ya da yerlerinden olan yüzbinlerce Lübnanlıya yardım edebilmek için 100 milyar dolardan fazlasının gerektiğini ve yardım sağlamak amacıyla uluslararası topluma başvuracağını bildirmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde