Rekabet Kurumu'nun demir-çelik kararı

Rekabet Kurumu'nun demir-çelik kararı

Uzun Demir Çelik Ürünleri Pazarı'nda son zamanlarda meydana gelen fiyat artışları için...

Rekabet Kurumu'nun demir-çelik kararı
16px
24px
04.07.2008 23:36
ABONE OLgoogle
Rekabet Kurumu, haftalık değerlendirmesinde, Uzun Demir Çelik Ürünleri Pazarı'nda son zamanlarda meydana gelen fiyat artışlarının Rekabet Kanunu'na aykırılığı iddiasıyla yaptığı araştırmada, fiyatların koşullara uygun olarak arttığına karar verdi.

Rekabet Kurumu, ayrıca, Devlet Demiryolları Bandırma Limanı'nın işletmesinin İçtaş Liman-Gülmar Denizcilik ortaklığına 36 yıllığını kiralanmasına izin verdi.

Rekabet Kurumu, uzun demir ve çelik ürünlerinin fiyatlarında son dömende önemli artışlar yaşanması nedeniyle yapılan şikayetlerden ve kurum çalışmaları kapsamında bir ön araştırma yaptı. Haftalık kurul toplantısında açıklanan araştırma sonuçlarına göre, artışların pazarda faaliyet gösteren teşebbüsler arasında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal eden herhangi bir anlaşma veya koordinasyon sonucu meydana geldiğine işaret eden bilgi ya da belgeye rastlanamadığı bildirildi.

Rekabet Kurulu, ayrıca, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan başvuruda, Trakya Sanayi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satışı için ön bildirim yapılması gerektiğine hükmetti. Herhangi bir ön koşul konulmasına veya başka bir kısıt getirilmesine gerek olmadığı açıklayan kurul, alıcı adaylarının belli olmasından sonra Rekabetin Korunması Kanunu'na aykırılık veya sakınca belirlenmesi halinde Trakya Sanayi'nin devrine izin verilmeyebileceği kararını aldı.

Rekabet Kurulu, ayrıca, San Menkul Değerler A.Ş.'nin yüzde 99,9 oranındaki hisselerinin Koç Finansal Hizmetler A.Ş.'ye Step Halıcılık ve Mağazacılık San. ve Tic. A.Ş. ile Taft-El Tafting El Halıcılık Makine San. ve Dış Tic. A.Ş. hisselerinin yüzde 75'lik kısmının, Swicorp Co.'ya ACT 4 Gayrimenkul Geliştirme Yatırım İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin sermayesinin tamamının, Corio N.V. ve kontrolündeki Corio Real Estate Espana S.L., VIB North America B.V., Bocan B.V. ve Hoog Catharijne B.V.'ye devrinde Rekabetin Korunması Kanunu'na aykırılık olmadığından devrine izin verilmesine karar verdi. Bununla birlikte, ACT 4 Gayrimenkul Geliştirme Yatırım İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi'nin şirketle ilgili işlemin Rekabet Kurulu'nun izni olmaksızın gerçekleştirilmesi nedeniyle Corio N.V.'ye 32 bin 214 YTL idari para cezası verilmesini kararlaştırıldı.

Electronic Data Systems Corporation'ın Hewlett-Packard Company'ye Targa İnş. Taah. ve Tic. A.Ş. ve Göçay İnş. Taah. ve Tic. A.Ş.'nin DTG Turizm Yatırımları A.Ş.'de sahip oldukları toplam yüzde 66,66 oranında hisselerinin Dedeman Turizm Yatırımları A.Ş.'ye devrine de izin verdi. Kurul, ayrıca, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait Bandırma Limanı'nın işletme hakkının 36 yıl süre ile IC İçtaş Liman-Gülmar Denizcilik Ortak Girişim Grubu'na devrinin özelleştirme kapsamında izne tabi olduğunu belirterek, devrin yapılması halinde rekabete aykırılık oluşmayacağını, devre izin verilmesini karara bağladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde