'Recep'in Tavuğu' doktorları kızdırdı

'Recep'in Tavuğu' doktorları kızdırdı

Şahan Gökbakar'ın hayat verdiği Recep İvedik karakterinin rol aldığı Turkcell'in reklam filmi doktorları kızdırdı.

'Recep'in Tavuğu' doktorları kızdırdı
16px
24px
08.07.2008 09:10
ABONE OLgoogle

Reklamda; rüyasında bir tavuk gören Recep İvedik, bir psikiyatriste gidiyor. Psikiyatrist zamanın dolduğunu söyleyip ücretini açıklayınca da "Yuhh" diye tepki gösteriyor. Recep İvedik ile doktorun diyaloğu internette izlenme rekorları kırarken, ünlü psikiyatristler reklamı eleştiriyor; Recep İvedik'in psikiyatriste zaten gitmeyen halkı kötü etkileyeceğini düşünüyor: "Bu yalnızca komik bir reklam ama cahil halk bu reklamdan etkilenebilir..."

TEPKİ HEP VAR...
Günaydın'ın haberine göre, geçmişte de bazı sözler ve karakterler çeşitli meslek gruplarını ayağa kaldırmıştı. Hande Yener'in "Bakkal şarkısı" sözü, Bakkallar Odası'ndan, eşcinsel görüntülerin yer aldığı 'Hamam' filmi hamamcılardan, 'Bizimkiler'in 'Kapıcı Cafer'i Kapıcıları Koruma Derneği'nden tepki almıştı.

Kızdıran diyalog...
Doktor: Vaktiniz doldu.
Recep İvedik: 1 saat oldu mu?
Doktor: Oldu tabii.
Recep İvedik: Borcumuz ne kadar?
Doktor: 150 YTL.
Recep İvedik: Yuhhhh! Yürü git. Beni kendimle başbaşa bırak. Tarifenin keyfini çıkartacağım. 

Doktorlar ne dedi?
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek

Psikiyatriste gitmek, yalnızca oturup konuşmak değildir. Reklamda psikiyatri yanlış vurgulanmış. Bu da Şahan Gökbakar'ın cehaletini gösteriyor. Orada bir saat yaptığı sohbet, bir dost sohbeti değildir. Cahil insanları etkileyip kandırmaya çalışıyorlar.

Pskiyatr Dr. Armağan Samancı
Reklam genel anlamda bir eleştiri yapıyor. Reklamı yazan ya da kurgulayan, bir psikiyatri görüp etkisinde kaldı herhalde. Herhalde psikiyatriste karşı bir kırgınlığı olmuş. Reklamı gerçekçi bulmadım. Çünkü tedavide, zaman ve ücret, olması gereken şeyler.

Pskiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli
Reklamı izlemedim. Ama izleseydim telefon edip Şahan'a çok kızardım. Halkın kulağında yer edecek bir sözün, reklam aracılığıyla verilmesi, halka faydası olmayan bir şeydir.

Dr. Özkan Pektaş
Reklama çok güldüm. Reklamda yapılan psikanaliz. Psikanaliz Türkiye için çok lüks. Doktor olarak ağır şizofrenik durumlarla uğraşıyorsunuz. Ayrıca bizim odalarımızda, reklamdaki gibi rahat koltuklar yok.

Esin Övet/Günaydın

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde