Raportör kapatılmaya karşı çıktı

Raportör kapatılmaya karşı çıktı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkında açılan kapatma davasında raportörün raporunu hazırladığı belirterek, raporu üyelere dağıttığını bildirdi.

Raportör kapatılmaya karşı çıktı
16px
24px
16.07.2008 22:47
ABONE OLgoogle

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, AKP'nin kapatma davasına ilişkin raporunu Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na sundu. Can, partinin kapatılmamasını istedi.

Dava kapsamında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın yüksek mahkeme heyetine yaptığı sözlü açıklamalar ile parti yetkililerinin sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri inceleyen raportör Osman Can raporunu tamamladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına sunulan rapor üyelere dağıtıldı.
Bu sürecin ardından, rapor yüksek mahkemenin 11 üyesi tarafından incelenecek. Heyet incelemesini tamamladıktan sonra, Kılıç davanın ele alınacağı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.
Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek. Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, haklarında kapatma talebiyle dava açılan AKP ile Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'ne ilişkin nihai görüşünü mahkeme başkanlığına sundu. Raportör Can, iki raporunda da partilerin kapatılmaması yönünde görüş bildirdi.

ROPÖRTÖRÜN GÖRÜŞÜ
Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, haklarında kapatma talebiyle kapatma davası açılan AKP ile Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'ne ilişkin nihai görüşünü mahkeme başkanlığına sundu. Raportör Can iki raporunda da partilerin kapatılmaması yönünde görüş bildirdi.

Raportör Can'ın Anayasa Mahkemesi'ne bugün sunduğu AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin görüşlerine yer verdiği raporunda, “bir siyasi partiyi kapatmanın bir kişiyi idama mahkum etmekle aynı anlama geldiğini, siyasi partilerin Anayasaya uygunluğunu denetlerken bireylerin temel hak ve özgürlüklerine gösterilmesi gereken özenin siyasi partilere de gösterilmesi gerektiğini” belirttiği öğrenildi.

Akşam saatlerinde Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılan raporda Osman Can, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin siyasi partilerin kapatılması ile ilgili verdiği kararlara da atıfta bulundu. Röportör Can, demokratik ve hukuk sistemine dayalı ülkelerde bireylerin kullandığı oylarla seçilen kişilerin ancak yine bireylerin oyları ile iktidardan düşmelerinin öngörüldüğüne de dikkat çekti.

TSİP RAPORUNDA ÖZGÜRLÜKÇÜ YAKLAŞIM

Raportör Can, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında kapatma davası açılan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) hakkında da hazırladığı görüşü Anayasa Mahkemesi'ne geçtiğimiz aylarda sunduğu öğrenildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, TSİP hakkında F tipi cezaevlerine karşı yapılan eylemlere destek verdiği için temelli kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açmıştı. TSİP yöneticileri hakkında aynı zamanda ceza davaları açılmış ve mahkumiyet kararları çıkmıştı.

Anayasa Mahkemesi'ne TSİP hakkında açılan davaya ilişkin “kapatılmasın yönünde” görüş bildiren Can, F tipi cezaevlerine karşı yapılan eylemleri “demokratik hak” olduğuna ve bir siyasi partinin cezaevleri konusunda görüşünü dile getirmesinin parti kapatma nedeni sayılamayacağına dikkat çektiği de öğrenildi. Anayasa Mahkemesi üyeleri için Raportör Osman Can'ın sunduğu raporun herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

YÜKSEK ASKERİ ŞURA BİZİ İLGİLENDİRMEZ

Kılıç, Anayasa Mahkemesinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Raportör Osman Can'ın, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili raporunu hazırladığını bildiren Kılıç, raporların bağlayıcı olmadığını, üyelerin çalışmalarını hızlandırıcı ve onlara yardım edici nitelikte belgeler olduğunu söyledi.

Kılıç, şunları kaydetti:
"O nedenle, arkadaşlarımız, üyelerimiz gerek Başsavcılığın, gerekse siyasi partinin savunmalarını yaptıktan sonra bu konudaki çalışmalarına derhal başladılar ve şu ana kadar çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu aşamada raportörümüzün raporu gelmiş durumdadır. Ü yelerimize dağıttım. Bir kısım arkadaşımız burada olmadığı için dağı tamadık ama yarın sanıyorum onları da tamamlayacağız. Rapor şu anda arkadaşlarımıza ulaşmış durumda. Arkadaşlarımızın çalışma temposu ve biçimi önümüzdeki süreci tayin edecektir. Bu süreç içinde arkadaşlarla konuşacağız, uygun olan zamanda gündemi verip, müzakerelere gececeğiz."

Anayasa Mahkemesi üyelerinin bundan sonra "gündem ne zamandı, rapor nasıldı, rapor ne şekilde yazıldı" şeklinde basın mensupları tarafı ndan rahatsız edilmemesini isteyen Kılıç, "Lütfen mahkemeyi rahat bırakın ve bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayalım" dedi.

Kılıç, bir gazetecinin, "gündem belirlenirken üyelerin de görüşü nü alıp almayacağının" sorması üzerine, "Arkadaşlarımızla görüşeceğiz. Onlarla gerekli istişareyi yaptıktan sonra, uygun olan zamana gündemi vereceğim" dedi.
Haşim Kılıç, "Yüksek Askeri Şura toplantısının sonucu beklenecek mi?" sorusuna da, "Onlar bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi programımıza, çalışma hızımıza göre kendi gündemimizi kendimiz belirleyeceğiz" yanıtını verdi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde